CHOROBY I SZKODNIKI TRAWNIKA - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
CHOROBY I SZKODNIKI TRAWNIKA

Choroby trawników

Piękny trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Jednak wiele różny chorób  może sprawić, że Twój trawnik stanie się nieestetyczny. W różnych okresach wegetacji rozpoczynają się różne choroby darni, a stale wilgotne warunki na wiosnę są optymalnymi warunkami dla pleśni,  grzybów i kilku innych problemów. Zapobieganie należy rozpocząć, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy choroby na trawniku.  Jeśli następujące wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika nie będą przestrzegane, trawnik może być podatny na różne choroby trawników.

1.  Nie należy podlewać trawnika w nocy i nie dopuścić do przelania wody.

2. Napowietrzaj i usuwaj suche źdźbła z trawnika, aby zapewnić prawidłowy wzrost i cyrkulację powietrza.

3. Upewnij się, że przygotowałeś odpowiedni nawóz i zostanie zastosowany we właściwym czasie.

4. Jeśli tylko zauważyłeś niepokojące objawy na trawniku – Działaj odrazu! 

 

Przegląd najczęstszych chorób trawników

 Pleśń śniegowa

Występuje zwykle wiosną lub rzadziej jesienią. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni widoczna w okresach wysokiej wilgotności (np.rankiem). Na trawach ukazują się okrągłe plamy (zwykle 15-20cm średnicy) srebrzystoszare lub pomarańczowe, które szybko rozszerzają się. W czasie wilgotnej pogody zarażona darń gnije. Niedopuszczalne jest składowanie śniegu na boisku. Powoduje to zaduszenie darni i w następstwie pleśń śniegową objawiającą się białym nalotem na trawniku a dalszym etapie brązowieniem i zamieraniem trawy. Łatwiejsze jest zapobieganie chorobie niż likwidowanie jej skutków. Zwalczanie pleśni śniegowej jest trudne, pomóc może prawidłowa pielęgnacja – szczególnie nawożenie, oraz stosowanie fungicydów.

pleśń

 

Helmintosporioza traw to, podobnie jak pleśń śniegowa, choroba grzybowa objawiająca się ciemnymi, ciemnobrązowymi smugami na liściach lub owalnymi plamami z ciemniejszymi obrzeżami. Darń żółknie i zamiera a na trawniku pojawia niby-pajęczynka. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura, duża wilgotność, niskie koszenie i zacienienie. Największe nasilenie choroby przypada na lato do wczesnej jesieni.Tak jak i w poprzednim przypadku zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać, niż zwalczać chorobę. Zwalczanie fungicydami.

 

CHOROBY TRAWNIKÓW

                                                                                                                                                                                                                                         www.agrobaseapp.com

 Czarcie kręgi

Grzyby kapeluszowe tzw. czarcie kręgi – wewnątrz kręgów lub pasm grzybów kapeluszowych trawa zamiera. Związane ze zbyt wilgotnym stanowiskiem. Częstą przyczyną ich występowania jest użycie ściółki leśnej przy zakładaniu trawnika lub pozostawienie fragmentów pni drzew czy butwiejących desek. Choroba grzybowa objawiająca się regularnymi kręgami żółknącej trawy otoczonej wyraźnym pierścieniem trawy o intensywniejszym wzroście i białymi owocnikami grzybów. Kręgi te corocznie się powiększają. Choroba atakuje gdy nieprawidłowo prowadzone jest nawożenie, zbyt niskie pH gleby, nadmierne podlewanie, oraz przy wysokiej temperaturze. Zwalczanie choroby jest bardzo trudne najlepsze efekty daje prawidłowa pielęgnacja, szczególnie nawożenie, oraz stosowanie fungicydów. Jedynie pewnym sposobem jest wymiana podłoża.

 

5-Common-Lawn-Diseases-And-How-To-Treat-Them-3

                                                                                                                                                                                                                          www.mygreenerylife.com

 

Glony

Glony stosunkowo łatwo jest zwalczać preparatami do zwalczania mchu, oraz prawidłowymi zabiegami pielęgnacyjnymi (napowietrzanie, piaskowanie). Rozwojowi ich sprzyja zacienienie, kwaśny odczyn nieprzepuszczalnej i ciężkiej gleby. Występowanie glonów łatwo zdiagnozować poprzez obecność ciemnego nalotu powodowanego obecnością mikroskopijnych roślinek w miejscach pozbawionych trawy.

 

Mech

Trawa zbyt często podlewana/zbyt kwaśne podłoże. Problem występuje najczęściej wiosną i często ustępuje samoistnie w miarę wysychania podłoża.

Sprawdź jak skutecznie z nim walczyć 

 

 Rdze

Małe plamki na liściach z których wydobywają się rdzawe zarodniki – choroba atakuje trawnik pod koniec lata.

 

Zgorzel fuzaryjna

Powoduje placowate zamieranie i czernienie rozłogów i korzeni traw w okresie lata (zwłaszcza na nowo założonych trawnikach i gdy jest wilgotno). Choroba związana ze zbyt dużą wilgotnością i nawożeniem azotowym. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura.

 

Brunatna plamistość

Brązowe szerokie plamy na trawniku, niektóre porażone rośliny zamierają, trawnik brązowieje zwłaszcza wiosną. Występowaniu choroby sprzyja zacienienie trawnika, i warstwa pilśniowa.

 

Czerwona i różowa plamistość

Na wilgotnej trawnie pojawiają się nieregularne, słabo wyróżniające się różowe plamy. Z traw wyrastają czerwone nitki.  Mączniak prawdziwy  Pokrywa liście białym, wyraźnym nalotem. Porażone liście żółkną i zasychają. Trawa przerzedza się.

 

CHOROBY TRAWNIKÓW 2

 

Rizoktonioza

Okrągłe, brązowawe plamy lub pierścienie (od kilku centymetrów do metra średnicy) na trawie z wyraźną krawędzią, wyczuwalny zapach grzybni. Widoczne zwłaszcza w pierwszym roku po posianiu trawy. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura.

 

 Przenawożenie

Trawa zasycha pasmami wkrótce po nawożeniu.

 

SZKODNIKI W TRAWNIKU

 Krety

Po za terenami ogrodów ten owadożerny ssak jest ustawowo chroniony. Zwalczanie możliwe jedynie poprzez mechaniczne usuwanie zwierząt z miejsc kopania korytarzy.   Stosować można jednocześnie środki odstraszające, lub drastycznie – gazować nory   środkami   zawierającymi fosfowodór.

Sprawdź jak skutecznie z nim walczyć 

 

Dżdżownice

Nie stanowią praktycznie problemu na trawnikach   koszonych powyżej 3 cm. Ich działanie, mimo wątpliwego estetycznego ma duże znaczenie dla poprawy właściwości fizycznych gleby. Zwalczanie objawów ich działalności najprostsze jest poprzez prawidłową pielęgnację szczególnie napowietrzanie i piaskowanie gleby.

 

Larwy

Larwy chrząszczy żerując powodują miejscowe żółknięcie i zamieranie trawy, ponadto ich obecność wabi krety. Zwalczanie chemiczne, wczesną jesienią należy obficie opryskać trawnik preparatem Basudin 25 EC, bądź Dursban 480 EC.

 

 Mrówki

Mrówki budują charakterystyczne  kopczyki  i  ścieżki,  które  skutecznie niszczą trawnik. Zwalczanie chemiczne, wczesnym rankiem chłodnego dnia należy opryskać trawnik preparatem Tyfanon 500 EC, lub Reldan 400 EC.

 

 

 

 


Share:

12 komentarzy

 • Tomasz

  2019-03-19

  Trzeba walczyć ze szkodnikami, zwłaszcza z tymi, których trudno dostrzec gołym okiem.

  Reply
 • Gość

  2019-06-05

  straszne

  Reply
 • Asia5

  2019-09-26

  super wpis

  Reply
  • Łukasz

   2019-10-09

   Dziękujemy:)

   Reply
 • Rafał

  2020-07-09

  Szkodniki są straszne

  Reply
 • Patrycja

  2021-01-05

  Niestety, ale ja w tym roku miałam straszny problem ze szkodnikami. Dzięki za porady mam nadzieje, ze teraz bedzie lepiej w tym roku.

  Reply
 • Zuja81

  2021-09-28

  Każda pielęgnacja terenów zielonych może zostać zepsuta przez szkodniki… Przydatny wpis, na pewno skorzystam ze wskazówek w przyszłym sezonie. 🙂

  Reply
 • Zuza

  2022-03-27

  U mnie problemem na trawniku jest… skrzyp polny. Mieszkam tuż przy nieużytku, na którym rośnie tego mnóstwo. Nawet jak uda mi się go wytępić u siebie to zaraz pojawi się znowu. Na tym nieużytku zrobić nic nie mogę, bo sąsiad nie pozwala ruszyć swojej ziemi. Stąd moje pytanie: jak wytępić skrzyp? 🙂
  Zuza ostatnio opublikował…Wiosenne porządki – 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać 🙂My Profile

  Reply
  • Łukasz

   2022-07-02

   Wyrywanie skrzypu polnego nic nie da…..pozostawienie w ziemi nawet małego kawałeczka kłącza spowoduje ponowny wyrost…. Najlepiej sprawdzi się oprysk…. Chwastox Complex 260 EW z tym sobie poradzi….Dawka zalecana jest w instrukcji:)

   Reply
 • Paweł

  2022-07-07

  Mój trawnik wygląda jak na obrazku pod którym.napisame jest „choroby trawników” co mu dolega ?

  Reply
  • Łukasz

   2023-01-17

   Jeśli mówimy o tym samym zdjęciu:) – jak po zimie to pleśń pośniegowa.
   Jak plamy występują w okresie wegetacji to : zbite podłoże lub pędrak.
   Potrzebuje zdjęcia i więcej opisu aby pomóc:)

   Reply
 • Alicja

  2024-02-14

  Ostatnio w ogrodach zaczyna grasować karczownik. Ładne zniszczenia robi na trawniku jak również w całym ogrodzie 🙂 Przyroda zaczyna się upominać o swoje.
  Alicja ostatnio opublikował…PISALI O NASMy Profile

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...