Szykujemy narzędzia do pracy - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Szykujemy narzędzia do pracy
narzędzia ogrodnicze

Ogrodnicze narzędzia do pracy.

 

Wiosną po należytym odpoczynku nie tylko ogród wymaga prac pielęgnacyjnych bowiem przeglądu oczekują również narzędzia. Bez nich ani rusz przy pracach w ogrodzie, dlatego już teraz warto sprawdzić, które z nich wymagają czyszczenia lub smarowania a które należy zakupić.

 

Sekator ręczny

Bez niego praktycznie nie ruszamy do ogrodu. Ostrze sekatora musimy utrzymywać w idealnej czystości. Jeśli nie zrobimy tego jesienią, to przed sezonem powinniśmy je oczyścić z zielonej mazi ( chlorofilu i żywicy) oraz naostrzyć część tnącą.

sekator ogrodniczy

 

www.ehydroponics.com/

Sekator dwuręczny

Przydaje się wczesną wiosną do wycinania grubych, starych pędów w krzewach oraz do prześwietlania koron drzew. Jak w każdym sekatorze część tnąca musi być czysta, ostra i pozbawiona  wyszczerbień. Połączenia części ruchomych warto naoliwić.

 

sekator dwuręczny

www.vlsmt.com/

Łopatka

Podstawowe narzędzie używane do sadzenia ziół, małych bylin oraz roślin jednorocznych. Będzie nam się nim znacznie lepiej pracowało kiedy naostrzymy jej brzegi i czubek oraz gdy pomalujemy stylisko,  aby miało gładką i śliską powierzchnię.

 

małe narżedzia

www.specifypga.com/

Pazurki

Służy do płytkiego spulchniania ziemi, wyrównywania podłoża oraz wydobywania niewielkich chwastów. Jeśli jest wykonane z aluminium to nie musimy w jakiś szczególny sposób konserwować narzędzia. Wystarczy, że każdorazowo umyjemy je po skończonej pracy.

 

Pikownik

Proste narzędzie, które służy do pikowania rozsady roślin jednorocznych. Ponieważ podłoże do uprawy siewek powinno być sterylne, również picownik musi być wolny od bakterii. Po umyciu należy dezynfekować go denaturatem lub spirytusem.

 

pikownik lublin

 

www.fiskars.com

Ręczna piłka do drewna

Wszelkie ubytki i wyszczerbienia w ostrzu z miejsca dyskwalifikują narzędzie do pracy. Uszczerbione ostrze należy wymienić na inne a te sprawne należy wyczyścić z resztek roślinnych.

 

piłka do gałęzi

www.img.chh.pl/

Jakie jeszcze narzędzia warto posiadać ?

 

Szpadel – podstawowe i bezcenne narzędzie do prac ogrodniczych. Używamy go do przekopywania ziemi, przekopywania kompostu z gruntem, sadzenia i przesadzania roślin. Można używać go do przycinania krawędzi trawnika oraz przeładowywać materiały sypkie.

 

szpadel ogrodniczy

www.fiskars.com

 

Łopatę z brzegiem prostym lub typu amerykańskiego.

Grabie – metalowe, miotlaste wykorzystuje się do grabienia opadłych liści, wykoszonej darni lub rozrzuconej ściółki. Wykonane są zazwyczaj z metalowej taśmy albo z tworzywa sztucznego. Lekkie, plastikowe dobre są wygra bywania suchej trawy.

grabie ogrodnicze

www.static.ddmcdn.com

 

Grace na długim i krótkim kiju. Stosuje się je przede wszystkim do niszczenia chwastów – pielenia, ale można je wykorzystać również do wykopywania plonów, spulchniania ziemi, obsypywania roślin, rozbijania brył.  Wyróżniamy dwie formy motyk : sercówki i trójzębne.

gracka

www.lehmans.com

 

Wertykulator ręczny lub mechaniczny.

 

Opryskiwacz o pojemności co najmniej 5 l.  Przeznaczony do rozprowadzania cieczy środków ochrony roślin ale używany jest również do zraszania i dolistnego nawożenia.

OPRYSKIWACZ

www.rightway.ltd.uk

W ogrodzie równie ważnym narzędziem do pracy będzie taczka, konewka oraz akcesoria do podlewania.


Share:

One Comments

  • Martyna

    2019-03-04

    W marcu warto zaopatrzyć się w przydatne narzędzia do ogrodu. Bardzo fajny wpis!

    Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...