Regeneracja trawnika wiosną - Wiosenna wertykulacja trawnika
Regeneracja trawnika wiosną
trawnik

Regeneracja trawnika wiosną

Zapewne od pierwszego słonecznego dnia zaczniemy zastanawiać się jak zadbać o nasz trawnik wiosną aby ładnie wyglądał. W pracy ogrodnika z początkiem sezonu rozbrzmiewają telefony z pytaniami o porady: ” Ratunku mój trawnik po zimie wygląda strasznie co zrobić ?!”,  „Moja trawa jest oklapła i wygląda fatalnie jak to mogę naprawić ?”. W 80 % przypadków sposób postępowania jest taki sam. Pozwólcie, że Wam krótko omówię co należałoby zrobić aby Wasz trawnik wyglądał super.

Jeśli wasz trawnik ma długie źdźbła  – tzn. nie został skoszony przed zimą to skosiłbym go teraz na około 3 cm. Następnie przeprowadził wertykulację na krzyż.  Tutaj się chwilkę zatrzymajmy i omówmy sobie co to jest wertykulacja a czym jest aeracja.

Dość często na internecie lub w marketach występuje sprzęt z takim opisem: Wertykulator – areacja i wertykulacja:)

Pamiętajmy jednak aeracja i wertykulacja to są dwa zupełnie różne zabiegi i dwie różne maszyny.

(zdjęcie)

aeracja-trawnika

AERATOR

Aeracja to nakłuwanie/ kołkowanie trawnika a wertykulacja to nacinanie trawnika.

Dzięki aeracji gleba pod trawnikiem zostaje rozluźniona i napowietrzona. Korzenie trawy wzmacniają się i krzewią w przestrzeniach po kołkowaniu a dzięki temu źdźbła trawy są lepiej odżywione.

 

zadbany trawnik

 

Na małych powierzchniach trawnika taki zabieg możemy wykonać za pomocą wideł lub walca z kolcami. Na większych obszarach przyda się przeznaczona do tego maszyna.

areacja-trawnika-widłami

 

Jak głęboko wertykulujemy trawnik?

Wertykulator należy ustawić w miarę możliwości głęboko. Darń będziemy nacinać na 2-3 cm wgłąb. W tym zabiegu chodzi o to aby wyczesać stare, obumarłe źdźbła trawy i dzięki temu dopuścić powietrze do trawnika i korzeni. Czynność tą wykonamy również przy pomocy specjalnych grabi lub mechanicznego wertykulatora. Efekt jest podobny przy użyciu obu narzędzi.

wertykulacja-trawnika-wiosna

Ważne jest aby podłoże podczas zabiegu miało odpowiednią wilgotność ( nie powinno być ani za suche ani za mokre). Zbyt mokra gleba spowoduje, że wyrwiemy trawę z korzeniami, zbyt suche iż powyrywamy trawę ale bez korzeni 😛  Nie zaleca się wertykulowanie młodych trawników gdyż są słabo ukorzenione i zabieg może je tylko zniszczyć. Tak czy inaczej wszędzie istotny jest zdrowy rozsądek.

Po wykonanej wertykulacji zalecam ponowne przejechanie murawy kosiarką aby dokładnie wyzbierać trawę która została wyczesana na powierzchnię.

 

Po wykonaniu tych 2 zabiegów: koszenia i wertykulacji czas na dosiewki nasion.

Polecam wybór nasion przeznaczonych do renowacji trawników. Trawa kupowana w hipermarketach bardzo często nie nadaje się do niczego. Mieszanka może być tak skomponowana, że owszem szybko Wam wzrośnie ale nic poza tym. Źdźbła bywają grube, mało estetyczne a co najważniejsze po roku nie będzie po nich żadnego śladu. Nie powinniście sugerować się ceną, a mieszanką gatunków traw znajdujących się w opakowaniu. W następnym artykule postaram się Wam w miarę objaśnić na co zwracać uwagę przy wyborze nasion do waszego trawnika.

Wracając do obecnego tematu.  Po wertykulacji możemy wykonać piaskowanie i dosiewkę nasion.

Piaskowanie trawnika polega na równomiernym rozrzucaniu  suchego piasku na murawę trawnika. Przeniknięcie piachu w zrobione wcześniej szczeliny w glebie trawnika przyczynia się do powstawania nowych rozłogów i pędów trawy. Piasek poprawia przepuszczalność gleby i jej strukturę. Piasek najlepiej rzeczny płukany – posiada najlepsza „konsystencje” do rozsypywania ( jest bardzo sypki co ułatwia jego przenikanie )

Taką kolejność: piaskowanie – dosiewka wykonujemy w przypadku jeśli przejeżdżamy wałem trawnik aby piach  dostał się do powstałych zagłębień. Jeśli nie wałujemy i pozostałość piachu nam nie przeszkadzają wówczas możemy zrobić to w odwrotnej kolejności: dosiewka nasion -piaskowanie oraz nawożenie i podlewanie.

Pamiętajmy, że późniejszy efekt jaki otrzymamy zależy od regularnego koszenia, nawożenia i podlewania. Więcej o trawniku również tutaj: trawnik w dobrej kondycji.

Termin wertykulacji i dosiewki nasion

Trawnik możemy wertykulować późnym latem/ wczesną wiosną. Termin jesienny jest lepszym terminem dla wysiewu nasion. Nasiona szybciej wtedy wschodzą gdyż podłoże jest nagrzane,  podłoże ma większą wilgotność i ograniczony jest wzrost chwastów.

Życzę udanej pracy wiosną:)

Jeśli masz jakieś wątpliwości pisz w komentarzu. Odpowiemy na nie.


Share:

13 komentarzy

 • Kasia

  2018-03-13

  Po nakłuciu trawnika nigdy nie robiłam piaskowania i dosiewki… nie widziałam w tym sensu. Może dlatego moja praca szła na darmo i nie widziałam w trawniku poprawy. Tym razem zastosuje się do Waszych wskazówek.

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2018-03-18

   Pani Kasiu,
   Dosiewki są bardzo ważne i musimy je robić rok w rok. Piaskowanie jest również ważne ale tylko na podłożach gliniastych – rozluźniamy glebę. Powyższe wskazówki są z życia wzięte. Trawniki wyglądają rewelacyjnie.

   Pozdrawiamy

   Reply
 • Edyta

  2018-03-26

  Poprosze o radę czy tak samo robi sie z trawnikiem z rolki ,który ma pod spodem siatkę ?Trawa po dwóch sezonach jest słaba ,w niektórych miejscach gdzie słabiej swieci slonce porasta mech i jest mokro.Jak to uratować ? Czy tylko zerwać i wymieniać na nowa ? Trawnik nad garażem i mała ilość ziemi ,czy jest szansa w takich warunkach na ładna trawę? Pozdraeiam Edyta

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2018-03-26

   Trawnik czy z siewu czy z rolki to wykonujemy te same czynności. Różnica jest tylko w układaniu siatki. Na trawnik z rolki układamy siatkę tuż pod rolkę, możemy również lekko przysypać ją ziemią i dopiero rozłożyć trawnik z rolki. W przypadku trawnika z siewu siatkę musimy wkopać w głąb ziemi – 2-5 cm.
   Są specjalne mieszanki do miejsc zacienionych, które charakteryzują się odpowiednim składem. Zakładam, że wszędzie ma Pani ten sam gatunek trawy i stąd trawa się w cieniu nie utrzymuje bo jest przystosowana do słońca.
   Osobiście jeszcze nie widziałem trawnika, którego nie da się odratować. Proszę zrobić tak: Zastosować preparat na mech – nawóz z siarczanem żelaza ( lub sam siarczan żelaza). Mech z brunatnieje, następnie zrobić wertykulację na krzyż. Wertykulacja wyczesze między innymi zbrunatniały mech. Dosiewka nasiona w zależności od stanowiska + piaskowanie trawnika. W miejscu gdzie ma Pani więcej wilgoci dać więcej piachu. Bez obaw piasek wejdzie w glebę i poprawi jej strukturę. Proszę pamiętać o nawozach. Jesli trawnik jest bardzo słaby to sugeruje zastosować nawóz do regeneracji trawnika: np MULTIGREEN CLASSIC RENOVATION 25 kg. Efekt będzie:)

   Pozdrawiam
   Łukasz

   Reply
 • Pingback: PRACE OGRODNICZE W KWIETNIU - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa

 • Piotr

  2019-06-09

  Witam , ja mam problem taki z trawą zasiana rok temu jak się chodzi po nim to odczuwa się jakby się chodziło po twardych sterczących źdźbłach . I nie wygląda za dobrze bo nie jest ładnie wybarwiona tylko jasno zielony przechodzący w żółty

  Reply
  • Łukasz

   2019-08-15

   Oczywiście,
   Do wyboru mamy kilka rodzajów mchu. Chrobotek, poduszkowy, płaski etc.
   Kolory również są różne.
   Do wyboru do koloru:)

   Reply
  • Łukasz

   2019-08-15

   Powodów takiego trawnika może być wiele. Beż zdjęć ciężko jest coś powiedzieć ale tak na szybko to:
   – zły dobór mieszanki trawy
   – trawa była zbyt wysoka i została skoszona co odsłoniło zdrewniałe części.
   – duża ilość chwastów
   – brak nawożenia ) kolor żółty)

   Proszę skosić o 1 poziom niżej niż zwykle, zrobić dosiewka nasiona + nawożenie – http://stawy-ogrodowe.pl/produkt/certo-starter-schweizer-nawoz-do-trawnika-sianego-i-z-rolki-25-kg/

   Reply
 • Paweł

  2020-04-04

  Witam, super artykuł! Ale zabrakło mi na którym etapie zrobić aerację. Są tylko wyjaśnione różnice pomiędzy wertykulacją a aeracją. Zamieszone etapy to koszenie i wertykulacja, potem dosiewka nasion, piaskowanie, nawożenie i podlewanie. Prosiłbym o informację, za tydzień czeka mnie renowacja mojego trawnika. Pozdrawiam! 🙂

  Reply
 • Alpina Garden

  2021-08-31

  Oj wiosną jest dużo pracy w ogrodzie. Po zimie nie tylko trzeba posprzątać, ale również zadbać o glebę. Też mam wertykulator. Robi robotę. Ja jeszcze dodaję użyźniacze gleby i wapniuję ją.

  Reply
 • Ogrody Complex

  2023-01-31

  Wertykulacja, aeracja, piaskowanie i nawóz i musi być ładnie i zielono. Wiele osób za wcześnie startuje z zabiegami i bardziej szkodzi niż pomaga.

  Reply
 • Jakub

  2024-01-14

  proszę powiedzieć czy początek marca będzie odpowiednia porą na wertykulacje, dosiewke, piaskowanie, nawozenie?

  Reply
  • Łukasz

   2024-02-14

   Witam.
   Wszystko uzależnione jest od temperatury. Patrząc na lata ubiegłe to okres ten przypadł na przełomie marca i kwietnia. Proszę obserwować pogodę i trawnik. Może Pan również wykroić kawałek swojego trawnika i zobaczyć czy pojawiły się już białe korzonki. Jak są to proszę już śmiało działać:)

   Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...