Wrześniowe porządki przy oczku wodnym - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Wrześniowe porządki przy oczku wodnym

Przyszedł wrzesień bardzo szybko, powoli przygotowujemy ogród do spoczynku. Wrzesień to dobry czas aby na spokojnie zrobić porządek w naszym oczku wodnym. Systematyczna konserwacja stawu jest konieczna aby uniknąć awarii pompy, nadmiernemu rozrostowi roślin, pojawieniu się glonów czy martwych ryb.

 

problemy z oczkiem wodnym

JESIENNE PORZĄDKI PRZY OCZKU WODNYM :

 

  • warto przemyśleć słuszność zainstalowania siatki ochronnej aby opadające liście nie zanieczyszczały wody. Jeśli w pobliżu znajdują się drzewa liściaste pomysł z pewnością jest trafny.

  • wrzesień to dobry czas żeby rozmnożyć rośliny wodne np. grążele żółte. Nowe sadzonki robimy poprzez oddzielenie od siebie bocznych kłączy. Kłącza irysów możesz porozcinać łopatą na pół. Nowe zaszczepki możemy od razu posadzić w innym miejscu lub zachować w doniczce i sprezentować sąsiadowi 🙂

  • usuwamy opadłe już liście  i martwe części roślin wodnych z wody. Zalegające resztki roślinne zatruwają wodę a rozkładając się zabierają niezbędny tlen rybom i roślinom.

  • jeśli w naszym oczku wodnym znajdują się cenne egzemplarze np. rośliny tropikalne warto już teraz zabrać je do domowego akwarium lub zbiornika. Pierwsze jesienne przymrozki mogłyby okazać się dla nich zabójcze.

 problemy z oczkiem wodnymwww.ogrody-wodne.pl
pielęgnacja stawuwww.ogrody-wodne.pl

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z OCZKIEM WODNYM:

 

+ Bąbelki gazu wydobywają się z wody – zbyt duża ilość osadu nagromadziła się na dnie zbiornika.
Spuść wodę i usuń osad.
+ Woda ma kolor zielony + duża ilość glonów – zbyt duża zawartość substancji odżywczych w wodzie oraz za mało cienia. Codziennie usuwaj glony, sprawdź czy filtr wody jest czysty.
+ Nadmierny rozrost roślin – zainstaluj fontannę, dodaj rośliny z pływającymi liśćmi.
+ Spada poziom wody – pojawiła się nieszczelność folii. Napraw uszkodzenie wykładziny.
+ Ryby ciężko oddychają – najprawdopodobniej mają za mało tlenu. Zainstaluj większą pompę.
+ Pompa nie pracuje – pompa jest zanieczyszczona lub zepsuta. Oczyść i napraw pompę. Sprawdź  czy nie ma problemu z zasilaniem.
+ Pompa pracuje, ale słup wody jest znacznie niższy – pompa jest zatkana lub źle zainstalowana. Oczyść pompę i  zawory fontanny a także sprawdź ich ustawienie. Wypoziomuj fontannę i ustaw jej głowicę.
+ Czarna woda w stawie – została zachwiana równowaga biologiczna.  Wyczyść staw, usuń wodę i szlam, wymyj rośliny. Zasadź rośliny z powrotem, uwzględnij te o pływających liściach. Wpuść ryby do stawu.

problemy z pompą wodną

PRODUKTY KTÓRE MOGĄ PRZYDAĆ SIĘ PODCZAS PIELĘGNACJI OCZKA WODNEGO :

PIELĘGNACJA OCZKA WODNEGO

www.6500.pl

Siatka do wyławiania liści z teleskopową rączką.

pielęgnacja stawów

 Siatka zabezpieczająca taflę wody przed spadającymi liśćmi.
porady ogrodnicze porady ogrodowe
www.conrad.pl
Sekator do roślin wodnych.
porady ogrodnicze
www.happet.pl

Koszyczki do sadzenia roślin wodnych.


Share:

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...