Domowy syrop z młodych pędów sosny – naturalny sposób na przeziębienie - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Domowy syrop z młodych pędów sosny – naturalny sposób na przeziębienie

Matka Natura obdarzyła nas wieloma dziko rosnącymi leczniczymi roślinami. Jedną z nich jest znana nam wszystkim sosna. Początek maja to najlepsza pora aby zebrać pędy sosny i przygotować z niej syrop, którym poratujemy się podczas przeziębienia.

 

Zastosowanie soku z młodych pędów sosny :

– naturalny syrop na kaszel oraz chrypkę,

– udrażnia górne drogi oddechowe dzięki zawartości w olejku sosnowym  pinen i borneol,

– wspomaga szybki powrót do zdrowia podczas przeziębienia, grypie, zapaleniu oskrzeli i gardła,

– dezynfekuje drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie, działa bakteriobójczo,

– z powodzeniem może być stosowany jako preparat zwiększający odporność organizmu, gdyż zawiera dużą ilość witaminy C oraz soli mineralnych,

– posiada działanie napotne.

 

sosna logo

 

Przygotowanie syropu

Według różnorakiej literatury pędy sosny należy zebrać do 15 maja. Świeże przyrosty muszą być jasnozielone z brunatną, lepką łupiną. Wybieramy te, które mają długość do 12 cm gdyż będą miały najwięcej soku.

Pamiętajcie aby aby zbierać pędy z czystych ekologicznie miesc, z roślin oddalonych od dróg i pól na których stosowane są herbicydy.

Ważne : Aby nie uszkodzić drzewa zbierajmy pędy z kilku drzew. Z jednego odetnijmy tylko kilka ( kilkanaście- w zależności od wymiarów okazu) najbardziej soczystych pędów. Zbieramy tylko te z pędów bocznych a nie te szczytowe- dzięki temu drzewo będzie mogło swobodnie rosnąć pionowo do góry.

 

Po zebraniu pędy ułóżcie na godzinę na białej kartce aby ewentualne zwiedzające je stworzenia wywędrowały. Pędów nie myjemy, możemy pokroić je na mniejsze  kawałki.

syrop z sosny właściwości

 

 

Do przygotowania syropu potrzebujemy:

– litrowy słoiki młodych, świeżo zebranych pędów sosny
– cukier trzcinowy lub naturalny miód
– odrobinę wody

 

 1. W słoiku układamy na przemian warstwy pędów i cukru ( pędy o grubości warstwy ok. 3 cm przesypujemy 4 łyżeczkami cukru). Na koniec warstwy możecie dodać odrobinę wody. Raz na jakiś czas warstwy można docisnąć drewnianą łyżką tak, aby łatwiej puszczały sok.
 2.  Słoik przykrywamy gazą i odstawiamy w dobrze nasłonecznione miejsce na około 4-6 tygodni. Raz dziennie wstrząsamy słoikiem aby zbierający się na dnie sok miał szanse rozpuścić cukier.
 3. Po upływie tego czasu zlewamy powstały syrop do mniejszych słoiczków. Mocno zakręcamy i     przechowujemy w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
syrop z sosny www.instagram.com

 

 

 

I tak przygotowaliśmy bezalkoholowy, słodki a przede wszystkim zdrowy syrop, który śmiało możemy podać również dzieciom.

 

syrop z sosny

www.scontent.cdninstagram.com

Dawkowanie syropu z sosny

Profilaktycznie

 • 1 łyżeczka dziennie

syrop z sosny w butelce

www.przepisyzsercadomu.blox.pl

 

 

W trakcie choroby

 • dorośli 3-4 x dziennie po jednej łyżeczce;
 • dzieci 3 x dziennie po jednej łyżeczce.

Gorąco polecam do wypróbowania 🙂


Share:

One Comments

 • Karola

  2016-05-19

  Jak byłam mała to zawsze na kaszel dostawałam od rodziców syrop Pini. Jest on własnie przygotowywany z sosny. W smaku był bardzo słodki, ale jako dziecko nie przeszkadzało mi to. Najważniejsze, że działał.
  Karola ostatnio opublikował…Kampanie AdWords – czyli popularne linki sponsorowaneMy Profile

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...