Skuteczne i praktyczne sposoby walki z mchem w trawniku
Skuteczne i praktyczne sposoby walki z mchem w trawniku
Jak pozbyć się mchu z trawnika. Mech na trawniku.Sposoby walki z mchem na trawniku.

Skuteczne i praktyczne sposoby walki z mchem w trawniku.

Jak walczyć z mchem na trawniku?

Mech na trawniku pojawia się w ogrodach bardzo często, a przecież piękny i zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Marząc o przydomowym ogrodzie wyobrażamy sobie poranny, letni spacer po gęstym, puszystym trawniku. Jednak pojawienie się mchu na trawniku często stanowi duży problem. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się mech?

Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:

– po pierwsze – mamy zbyt kwaśną glebę – owszem trawnik lubi niskie ph, ale gdy jest za niskie to zaczyna się pojawiać mech.
– innym powodem jest znaczne zacienienie trawnika w połączeniu z wysoką wilgotnością – w miejscach gdzie nie dociera słońce (pod drzewami lub od północnej strony budynku) może pojawić się mech, są to bowiem dla niego idealne warunki do rozwoju.
– mech pojawi się również gdy przesadzimy z nawożeniem trawnika – wszystko z umiarem.
–  inną przyczyną jest zbyt zbita gleba – ważne jest wykonywanie regularnej wertykulacji i rozsiewanie piasku dla rozluźnienia struktury gleby.
– obecność filcu – czyli zaniedbanie wertykulacji czy koszenie bez kosza  (pozostawianie skoszonej trawy etc.)

Walka z mchem na trawniku, mech na trawniku,

Jak zwalczyć mech na trawniku?

Możemy to zrobić chemicznie – jest to skuteczna metoda zwalczania mchu, którą wielokrotnie stosowałem z powodzeniem.
Potrzebujemy do tego preparatu chemicznego np. Mogeton 25 WP. – preparat ten możemy również stosować na kostkę na której równie często lubi pojawiać się mech, (szczególnie na kostce granitowej). Wielokrotnie preparat ten był przez nas stosowany, i gwarantujemy o jego skuteczności. Możemy go bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych. (w saszetkach do rozrobienia w opryskiwaczu)

Kolejnym sposobem na walkę z mchem jest stosowanie nawozów z siarczanem żelaza.

Wielokrotnie testowany – nawóz marki  Schweizer Certo Ferro.  Konsystencja granulatu, łatwo się wysiewa nawet w wietrzne dni. Efekt jest murowany. Wiorek 25 kg wystarcza na około 600 – 800 m2. Trzeba uważać na kostkę brukową/granitową, ubrania, ręce oraz skórę gdyż po kontakcie z wodą bardzo brudzi na kolor rdzawy.
Opcja dla odważnych  – kupić w sklepie chemicznym siarczan żelaza i wiosną zastosować go na trawnik (taniej i w czystej postaci:).

 

brunatnienie mchu spowodowane działaniem nawozu z siarczanem żelaza

Jak prawidłowo dbać i pielęgnować trawnik aby uniknąć problemów z mchem?

Wczesną wiosną trawnik powinien być nisko skoszony.  Następnie wykonujemy wertykulacje na tzw.’krzyż’. Obowiązkowo dosiewamy nasion trawy, rozsypujemy nawóz np: anty –mech ( jeśli występuje ), piaskujemy trawnik w celu rozluźnienia gleby. Po upływie około – 2 tygodni wysypujemy nawóz długo działający (np Haifa, który ja stosuje i jestem bardzo zadowolony) – efekt gwarantowany!

Pamiętaj, że nawożenie!!! to podstawa do dobrego wyglądu trawnika.

Źle dobrane nawozy i zła częstotliwość nawożenia prowadzą do zakwaszenia gleby = mech na trawniku.  Unikniemy tego stosując specjalistyczne nawozy długo działające.

Azofoska, polifoska, mocznik … tańsze nawozy ale czy dobre dla mojego trawnika ?
Przy pielęgnacji trawników będących pod naszą opieką nie stosujemy typowych nawozów rolniczych (polifoska, azofoska, mocznik itp.) Dlaczego? Nawozy te powodują tylko i wyłącznie duży przyrost trawnika – trawa szybko rośnie, jest intensywnie zielona ale nic poza tym.

Pamiętaj, że stosując tego rodzaju nawozy dokładasz sobie tylko pracy. Trawę będziesz musiał znacznie częściej kosić a nie spowodują dodatkowej gęstości darni. Nawóz powinien odżywić twoją trawę. Jeśli Ty przykładowo będziesz pił tylko mleko ( azofoska – azot) myślisz, że będziesz wielki?! – nie sądzę :). Trawa potrzebuje różnorodnych i regularnie dostarczanych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor, potas, magnez,  żelazo …( w zależności od pory roku różny stosunek).Efektowny trawnik to zielona, gęsta i puszysta murawa z dobrze rozbudowanym system korzeniowym, a tego niestety nie uzyskasz kupując nawozy rolnicze. Są one skomponowane z myślą o innych roślinach.

Wapnowanie trawnika – dodatkowy sposób walki z mchem.

Jak już wspomniałem gdy ziemia pod trawnikiem jest zbyt kwaśna to stanowi dobre warunki dla rozwoju mchu, dlatego powinniśmy zmienić jej Ph. Możemy to uczynić wykonując wapnowanie, czyli zastosowanie nawozów wapniowych ( nawóz wapniowo-magnezowy, dolomit, kreda nawozowa). Użycie nawozu wapniowo-magnezowego  zmieni odczyn gleby (podwyższy go) , zwiększy przyswajalność azotu i fosforu, poprawi przyswajalność składników pokarmowych i właściwości fizykochemiczne gleby. Wapnowanie trawnika wykonujemy jesienią lub wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja.

I ku przestrodze : nie stosujcie wapna budowlanego palonego czy gaszonego bo mogą uszkodzić Wasze rośliny.

Profilaktyka jest najważniejsza!

Zawsze „lepiej zapobiegać niż leczyć” więc niech Wasz trawnik zazna piaskowania,  dobrego nawożenia,  koszenia z koszem, podlewania oraz minimum raz w sezonie wertykulacji i badania Ph gleby (a w razie konieczności wapnowania). Na zdrowym, zadbanym, dobrze nawożonym trawniku mech nie zagości.


Share:

4 komentarze

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...