Walka z kretem. Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Sposoby na kreta.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu. Walka z kretem.
Jak pozbyć się kreta z ogrodu. Walka z kretem. Kretowiska na trawniku. Sposoby na kreta.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu. Walka z kretem.

Kret w ogrodzie – co robić?

Od wielu lat czytam i obserwuje wpisy na forum osób, którzy maja problem z kretem w swoich ogródkach. Postanowiłem więc i ja wypowiedzieć się tej kwestii i podzielić się moimi obserwacjami z branży ogrodniczej 🙂

Jeśli dopiero co się wybudowałeś, i cieszy Cię fakt, że u sąsiada kretowisko na kretowisku, a u Ciebie na szczęście nic -to gwarantuje, że Twoja radość nie potrwa jednak długo. Smutne ale prawdziwe. Z moich obserwacji i 10 letniego doświadczenia ogrodniczego wynika, że 99% właścicieli trawników prędzej czy później ma problem z obecnością kretów.  Nawet jeśli gdy się wybudowali i nie obserwowali kopców kreta to w przeciągu 3-4 latach będą go mieli. Nie są to moje nieśmiałe prognozy, ale szczera prawda płynąca z rozmów z setkami użytkowników ogrodów przydomowych czy terenów użyteczności publicznej .

Na samym początku zagospodarowania działki – ochoczo sadzimy rośliny, aranżujemy przestrzeń i zakładamy trawnik tak aby intensywne barwy cieszyły oko. Rezygnujemy z siatki na krety – bo wiadomo –  są to dodatkowe koszty. Nie zakładając siatki stwarzamy jednak możliwość dla kreta do żerowania i tworzenia kopców, które tak bardzo nas denerwują. A skoro ma jedzenie, będzie tu stałym bywalcem 🙂

Ale do rzeczy 🙂 Jak sobie poradzić z kretem?

Na forach znajdziemy wiele wskazówek jak skutecznie pozbyć się kreta, typu: elektroniczne odstraszacze, karbit, olejek lawendowy, wlewanie rożnych substancji zapachowych do korytarzy włączając w to wodę. Spójrzcie jednak na obrazek – chyba mówi wszystko 🙂  Korytarze mogą wić się kilometrami więc wątpię żeby te sposoby SKUTECZNIE wypędziły kreta a nie tylko odstraszyły. Nie zdziwcie się jeśli u was to nie zadziała na długo.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu. Krey na trawniku - sposoby zwalczania.

Walka z kretem – według mnie są tylko 2 sposoby na  pozbycie się kreta z ogrodu.

1. Pierwszy sposób to siatka na krety.

Jest to najbardziej skuteczny sposób na walkę z kretem, a właściwie z jego kopcami, które tak bardzo nam przeszkadzają i niszczą wygląd naszego trawnika.  Zastosowanie siatki daje nam 100% gwarancję,  że kretowiska się nie pojawią.Pamiętajmy tylko, że siatkę na krety układamy wyłącznie na trawniku a nie na rabatach.

Słyszałem o przypadkach w których ktoś położył siatkę na krety a mimo to dalej miał problem z kopcami, bo siatka została przegryziona. Pytanie jak produkt przeznaczony do tego rodzaju zadania mógł ulec zniszczeniu? s

Przyznam szczerze, że nigdy nie miałem z tym problemu i wszędzie tam gdzie siatka została ułożona trawnik pozostawał piękny. Może problem tkwi w jakości materiału z którego została wykonana? Chcemy zaoszczędzić więc kupujemy produkt tańszy z wątpliwych źródeł.  Kret jest kopaczem, w chwili oporu wycofuje się. Dlatego siatka powinna być mocna aby była skuteczna. Ja osobiście w ogrodzie nie spotkałem się z przypadkiem aby szkodnik przegryzł siatkę.

2. Drugi sposób to stosowanie preparatu chemicznego o nazwie Dursban.

Stosuje się go w ściśle określonych dwóch okresach: maj oraz przełom lipca/ sierpnia. W tym czasie właśnie przypada okres wylęgu chrząszcza majowego (stąd jego nazwa).  Chrząszcz jest prawdziwym przysmakiem dla kreta. Dursban „niestety” zabija ten pokarm … Plus jest taki – nie ma jedzenia nie ma kreta.

Oprysk najlepiej jest wykonywać przed zapowiadanym deszczem aby preparat dostał się głęboko do gleby. Musimy mieć na uwadze, że preparat zabije też wszystkie stworzenia żyjące w trawniku i w ziemi pod trawnikiem – te mniej i bardziej pożyteczne. Oprysk powinno się stosować również profilaktycznie. Jeśli nie ma kreta ze względu na brak pożywienia, to duże prawdopodobieństwo, że go nie zobaczymy w przyszłości.  Jednak gdy przestaniemy stosować oprysk to kretowiska się pojawią  ponownie.

Wówczas zastosowanie Dursbanu nie przyniesie nam szybkiego efektu. Ponowne wypędzenie kreta z posesji potrwa 2-3 sezony – aż zniknie pożywienie.

Tyle mogę powiedzieć z doświadczenia w temacie skutecznego radzenia sobie z kretem, a właściwie z kretowiskami na trawniku.

Jeśli macie inne sprawdzone sposoby  na pozbycie się kreta z ogrodu – piszcie w komentarzach – proszę pomijać te drastyczne, których nie stosujemy i nie popieramy!


Share:

7 komentarzy

 • Konrad

  2018-02-24

  Kolejny bardzo przydatny artykuł.

  Reply
 • Pingback: CHOROBY I SZKODNIKI TRAWNIKA - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa

 • Jacek

  2019-06-08

  Dursban jest skuteczny na krety ?? Tzn wiem, że jedno z drugim jakoś współgra, bo dursban jest m.in na pędraki, a krety nimi też się żywią, ale nie wiedziałem, że wystarczy jeden środek i ma się dwa szkodniki z głowy 🙂 Jak do tej pory stosowałem animal stoper na krety, a jak coś się działo z trawą ( tzn pędraki buszowały) to pryskałem drsbanem

  Reply
 • bartmetaco

  2019-08-01

  Kupiłem 2 pasy i to załatwiło sprawe, nawet jednego udało im sie upolować 🙂

  Reply
  • Łukasz

   2019-08-15

   Brawo!:D

   Reply
 • Sabina

  2022-08-10

  Położyliśmy siatkę na krety. Ale wkopalismy kilka drzewek i krzewów i kret od razu wyczaił gdzie nie ma siatki i wychodzi zaraz przy drzewku, krzewie. Przy każdym jest kopiec drzewka się przechylają. Muszę coś wetknąć w te kopce, pod każde drzewka i krzewy, tylko co? Nie chcę truć krety, raczej odstraszyć. Może sierść psa od groomera?

  Reply
  • Łukasz

   2023-01-17

   Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wszystkie te sposoby jak: lawenda, sierść psa i kota, karbit, wlewanie wody, sygnały dźwiękowe działa u wszystkich ale nie u nas:)
   Walka z kretem to zabranie mu jedzenia….brak jedzenia….brak kreta lub…..:)

   Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...