Trawnik w dobrej kondycji. Jak dbać o trawnik. Ładny trawnik w ogrodzie.
Trawnik w dobrej kondycji. Jak dbać o trawnik. Ładny trawnik w ogrodzie.

Trawnik w dobrej kondycji. Jak dbać o trawnik. Ładny trawnik w ogrodzie.

Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały sezon wegetacji nie jest, jak by się to z pozoru wydawało prostą sprawą.

Kto z nas nie marzy aby jego najbardziej reprezentatywne miejsce w ogrodzie było soczyście zielone, miękkie i idealnie zagęszczone? – odpowiedz – każdy!
Jednak aby taki trawnik na stałe zagościł w naszym ogrodzie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby nie pojawiały się na nim chwasty, kopce kretów, mech czy plamy spowodowane chorobami grzybowymi.
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa dobrego wyglądu trawnika! Nie oczekujmy cudów, samo się nie zrobi. Należy regularnie dbać 0 trawnik, kosić go, pilnować aby podłoże miało odpowiednią wilgotność, stosować nawozy i opryski, gdy tylko zauważymy że zmienia kolor lub podsycha. Wbrew panującej powszechnie opinii – trawnik nie poradzi sobie sam!!!

nawadnianie_trawnika

Jak często kosić trawnik?

–  raz w tygodniu, jeśli trawa  zbyt wysoko wyrasta to zaczyna drewnieć od spodu i wyglądać nieatrakcyjnie. Regularne koszenie zapewnia niskie krzewienie się  trawy, co sprawia że z roku na rok jest coraz bardziej zagęszczona i sprawia wrażenie idealnego zielonego dywanu.  Pamiętajmy jednak aby ostrze kosiarki było zawsze ostre – wtedy cięcie wykonane jest idealnie a źdźbła trawy nie są poszarpane.

Jeśli używamy do nawożenia zwykłych, rolniczych nawozów, które zawierają w swoim składzie dużo azotu musimy liczyć się z tym, że trawnik będzie trzeba kosić dwa razy w tygodniu – azot powoduje bardzo silny wzrost trawy.

Unikamy koszenia trawy kiedy jest mokra, gdyż sprawia to że trawa jest nierównomiernie skoszona, ponadto skoszone źdźbła traw przykleją się do kosiarki i szybko się zapycha.  W przypadku kosiarek elektrycznych koszenie mokrego trawnika grozi porażeniem prądem. Dodatkowo może to spotęgować rozwój chorób grzybowych i osłabić kondycje trawnika.

Pierwsze koszenie wykonujemy wiosną, wtedy gdy  trawa osiągnie około 9-10 cm. Ciężko jest tutaj określić kiedy dokładnie wypada termin koszenia, gdyż pogoda zmienia się co roku,  i tak w jednym przypadnie to na koniec marca a w drugim roku na koniec kwietnia. Trzeba obserwować wzrost trawy.

Ostatnie koszenie przypada na koniec października, lecz od tego również bywają wyjątki –   w ostatnich dwóch latach (2014 i 2015) długa i ciepła jesień sprawiła że trawnik był w doskonałej kondycji i ostanie koszenie wykonaliśmy w listopadzie.

Nigdy nie wolno ścinać trawnika na przysłowiowe '0′!!! – pogorszysz wygląd trawnika, który będzie przesuszony, a korzenie z braku asymilatów, jakie pobierają przez liście przestana się krzewić i rozwijać.

Ile razy w ciągu roku nawozić?

– jeśli do nawożenia używamy zwykłych rolniczych nawozów typu: jara mila ( hydrocomplex ) to wystarczy raz w miesiącu (zużywamy ok 5 kg./ 100 m2 trawnika). Przy użyciu nawozów długo działających np. multigreen classic somero nawozimy co 2-3  miesiące w zależności od pogody wilgotności podłoża, ale o nawozach będzie oddzielny artykuł w którym dowiemy się wszystkiego.  Profesjonalne nawozy np marki haifa  są podzielone na pory roku. Stosujemy tu odpowiednio nawozy wiosenne, letnie i jesienne oraz startowe w przypadku zakładania nowego trawnika.

Jeśli przez cały sezon od wiosny do jesieni stosujemy tylko nawozy rolnicze, pamiętajmy aby jesienią zastosować typowo jesienny, który zawiera mniej azotu a więcej potasu i
przygotuje nam trawnik do zimy. Błędem jest zastosowanie tego samego nawozu wiosna i jesienią – duża dawka azotu może spowodować rozwój chorób grzybowych na naszym trawniku.

Podlewanie trawnika

– niezbędnym warunkiem aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji jest regularne nawadnianie, szczególnie jeśli gleba na której rośnie trawa nie utrzymuje długo wilgoci. Trawnik możemy nawadniać na dwa sposoby:
1- tzw. zalewanie trawnika, czyli pozostawanie węża z wodą na dłuższy okres, co jest bardzo korzystne, lecz pracochłonne, szczególnie przy dużych powierzchniach. Woda powinna płynąc tak długo, aż gleba 'napije się’ jej w odpowiedniej ilości, 10-15 cm. w. Minusem tej metody jest zbyt duża strata wody jak również nierównomierne rozłożenie ilości wody na m2.
2 sposób- założenie systemu nawadniania, który oszczędza nasz czas i zużycie wody jednak wiąże się z dość wysokim wydatkiem. Sprawdza się na dużych powierzchniach i w okresie wakacyjnym, kiedy to możemy bez obaw o nasz trawnik wyjechać na urlop – dzięki sterownikom system nawadniania działa niezależnie.

Pamiętajmy- przy podlewaniu trawnika obowiązują dwie metody – często i mało lub rzadko a dużo wody!!!

Obowiązkowo wertykulacja

– przynajmniej raz do roku, a najlepiej dwa razy – na wiosnę i na jesień. Dzięki niej pozbywamy się zbędnego 'filcu’, resztek wyschniętej trawy szczególnie po okresie zimowym, nacinamy korzenie traw – dzięki niej trawnik lepiej się krzewi na wiosnę, napowietrzamy i spulchniamy glebę, aby lepiej rozwijały się korzenie traw dzięki łatwiejszemu dostępowi do  substancji odżywczych i wody – rawnik lepiej oddycha i jest mniej podatny na choroby grzybowe.

Wertykulacji  towarzyszy zazwyczaj dosiewka nasion, piaskowanie, i nawożenie.

pielęgnacja_trawnikanawadnianie_trawników

Gdy pojawią się choroby grzybowe

Pojawienie się plam w darni, smug czy plackowatych wyschniętych plam sygnalizuje że trawnik zaatakowany został przez chorobę grzybową. Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich preparatów ograniczy zniszczenia.
Co najczęściej atakuje nasz trawnik?:
pleśń śniegowa  (monographella nivalis) pojawia się najczęściej na wiosnę zaraz po zejściu śniegu, a objawem charakterystycznym jest biała grzybnia pojawiająca się wokół uszkodzonej powierzchni, a sprzyja jej duża wilgotność. Nalot z grzybni znika w czasie słonecznej i wietrznej pogody. Powodem wystąpienia szarej pleśni może być zbyt silna dawka nawozu azotowego, (lepiej będzie ograniczyć lub zupełnie zrezygnować ze stosowania azotu w okresie jesiennym), pozostawienie zbyt długiego odrostu trawy na zimę i nie wykonywanie regularnej wertykulacji trawnika – należy dokładnie 'wyczesywać ’ obumarłe i zniszczone źdźbła trawy.

choroby-trawnika-pleśń-śniegowa
mącznik prawdziwy (erysiphe graminis) – objaw charakterystyczny to biały, mączysty nalot, występujący na powierzchni roślin (są to zarodki koloidalne grzybni). Tworzy się zazwyczaj na trawnikach z dominacją wiechliny łąkowej. W naszej strefie klimatycznej nawet latem spadek temperatury w połączeniu z dużą wilgotnością spowodować może rozrost grzybni mącznika. Aby zabezpieczy trawnik należy ograniczyć stosowanie nawozów azotowych i stosować optymalne deszczowanie (nie dopuszczamy do przelewania trawników).

choroby-trawnika-mącznik-prawdziwy
żółta plamistość traw – występuje z reguły na trawnikach nisko koszonych w formie żółtych plam. Sprzyja jej wysoka temperatura w dzień (25-30 °C), chłodne noce, niedobory azotu i potasu oraz suche podłoże w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza. Zapobiegamy stosując odpowiednie dawki nawozów potasowych wiosną, dbamy o wystarczającą wilgotność podłoża i wertykulacje trawnika – dwa razy do roku – na wiosnę i jesień.

trawnik

 

Pamiętajmy że trawnik to wizytówka naszego ogrodu. Jest z nim więcej zachodu niż z innym roślinami ozdobnymi, ale przestrzegając kilku wskazówek podanych w artykule będziemy cieszyć się jego dobrym wyglądem przez cały sezon.


Share:

3 komentarze

  • Marian

    2016-06-10

    Ciekawy artykuł. Z przyjemnością go przeczytałem.. Ja używam kosiarki od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru. W zależności od potrzeby wybieram zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny lub tylny. Silnik EA190V został zaprojektowany i wykonany w Japonii, do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą.Kosiarka LV46T-A1 to wysokiej klasy maszyna 4w1. Polecam!

    Reply
  • Pingback: Skuteczne i praktyczne sposoby walki z mchem w trawniku

  • Pingback: Regeneracja trawnika wiosną - Wiosenna wertykulacja trawnika

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...