Pompony z tiulu- puszysta dekoracja - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Pompony z tiulu- puszysta dekoracja

Pompony z tiulu zyskują w ostatnim czasie mocno na popularności. Niezastąpione w dekoracji wnętrz pokoi dziecięcych, na salach weselnych, wprowadzają nietuzinkowy  nastrój na tarasach i balkonach.

 

 

dekoracja_tarasu

pompony_z_tiulu

 

W zależności od koloru i wielkości mogą służyć jako dekoracja stroików i choinek.  W zasadzie ich zastosowanie jest nieograniczone i zależy od naszej pomysłowości.

 

dekoracja_balkonu

 

Taką efektowną kulę możecie kupić w kwiaciarni lub dekoratorni za około 30-40 zł jest prosta w zrobieniu i nie wymaga szycia. Przekonajcie się czy jesteście w stanie wykonać ją sami.

Puszysta dekoracja jest trwała i łatwa w utrzymaniu czystości. Gdy uznamy że wymaga odświeżenia wystarczy ją przeprać w płynie do prania ręcznego.

Co jest nam potrzebne do wykonania pompona o średnicy ok. 20 cm?

 

ozdoby_ogrodowe

 

Tiul 15 cm szerokości i 9m długości, Kupując tiul należy zwrócić uwagę aby był to tiul miękki. Tiul sztywny stanowi duże utrudnienie w wykonaniu puszystego pompona.

Tasiemka atłasowa pasująca kolorystycznie do planowanego pompona

Nożyczki

Książka w roli podkładki o wymiarach np. 20x30cm, warto aby była sztywna.

 

Wykonanie pompona

 

Początek materiału możemy zahaczyć pod okładkę książki, dzięki czemu materiał nie będzie nam uciekał. Delikatnie nawijamy jeden pasek tiulu koło drugiego ( wokół 20 centymetrowej szerokości podkładki) .

pompon z tiulupompony z tiulu

Nie musi to być idealnie dokładnie zrobione. Ważne żeby materiał był dopasowany ale na tyle lekko aby dało się go później ściągnąć z książki.

pompon z tiulu diy

Z rolki 9 m wyjdzie nam około 20 -25 nawinięć.

Gdy skończy się rolka z materiałem, należy go zsunąć z podkładki.

pompon z tiulu

Materiał składamy, związujemy tasiemką atłasową w połowie tworząc chwilowo „kokardę” .

pompon z tiulu

Tasiemkę śmiało możemy zawiązać dosyć mocno. Po związaniu powstaje nam koło, które na tym etapie warto jest należy równomiernie ułożyć, tzn. delikatnie poprzesuwać materiał żeby nie było prześwitów.

puszyste dekoracje puszyste dekoracje

puszyste dekoracje ogrodowe pompony_ogrodowe_13


 

Następnie delikatnie i powoli przecinamy tiul ostrymi nożyczkami na zgięciu. Trzeba to zrobić starannie aby nie poszarpać materiału gdyż w efekcie tego nasz pompon będzie później nieestetyczny.

 

jak zrobić pompon z tiulujak zrobić pompon z tiulu

Po rozcięciu wszystkich warstw w zasadzie materiał już sam układa się w kulę. Należy go jeszcze trochę poczochrać i poprzycinać ewentualnie nierówności.

dekoracja balkonu

Z jednej rolki 15cm/9m wyjdzie nam jeden pompon średnicy 20 cm o średniej gęstości. Jeśli chcielibyśmy uzyskać pulchniutki, zbity pompon należy użyć 2 – 4 rolek tiulu. Drugą rolkę zakręca się zaraz po skończeniu pierwszej. Nie trzeba w tym miejscu robić żadnego specjalnego łączenia. Po prostu kończy nam się pierwszy materiał i zaczynamy obwijać drugim.

dekoracja balkonu

Aby nasz własnoręcznie wykonany pompon dłużej zachował swoją formę oraz aby zapobiec zbieraniu kurzu należy wykonać mały trick. Potrzebny nam będzie do tego spray do włosów. Spryskujemy dokładnie cały pompon i gotowe. Oczywiście omijamy ten etap jeśli pomponik ma służyć jako zabawka dla dzieci.

 

 

WAŻNE :

 

Jeśli chcemy wykonać pompon większej szerokości, np. 50 cm nie trzeba kupować tiulu o tej szerokości, spokojnie można go wykonać z 15 cm z tym że do wykonania zgrabnego pompona będziemy potrzebowali większej podkładki ( takiej o szerokości 50 cm) oraz większej ilości sztuk tiulu.

Miłej zabawy 🙂


Share:

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...