Roślina w wężowej skórce - Sensavieria - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Roślina w wężowej skórce – Sensavieria

Sensavieria to zaraz po kaktusach idealna roślina dla leniwych i zapominalskich właścicieli parapetowych ogródków. Łatwo rozpoznawalne po mieczowatych liściach w wężowe wzorki. Groźny wzór przypomina wężową skórę, dlatego potocznie rośliny te zwane są wężownicami.

 

 

Sensaviera_porady_ogrodnicze

 

 

Sansevieria ma tyle zalet, że stała się jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych: bardzo łatwa w pielęgnacji, niewymagająca, bardzo efektowna, łatwa w rozmnażaniu.

 

Najmniejsze odmiany Sensaviery osiągają wysokość zaledwie 10 centymetrów, największe nawet do 1,5 metra.

 

Wężownica ma grube podziemne kłącza na końcach których tworzą się nowe odrosty. Jeśli kupimy pojedynczą sadzonkę możemy być pewni, że w niedługim czasie obrośnie ona w liczne towarzystwo.

 

Sensaviera_porady_ogrodnicze

 

Latem  u różnych odmian pojawiają się kwiaty. Nie są one szczególnie wyjątkowe, ale za to słodko pachną.

 

Wszystkie odmiany „języka teściowej” rosną w warunkach dalekich od ideału.

Sensaviera_porady_ogrodnicze

 

Znoszą zarówno nadmiar jak i niedobór światła, wytrzymują długie okresy bez podlewania, nie wymagają sytego dokarmiania , nie przeszkadza im suche powietrze w mieszkaniu.

 

Pomimo tego, że wężownica pochodzi z Afryki i Azji dzielnie spisuje się w miejscach mało nasłonecznionych. Dzięki tej zalecie często wykorzystywana jest w miejscach mocno zacienionych lub w pomieszczeniach bez okien. Wystarczy jej wtedy oświetlenie z żarówek zapalone przez około pół dnia. Innym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch donic z tą rośliną. Jedną możemy postawić na np. w ciemnej łazience podczas gdy druga w tym czasie stoi na parapecie. Po tygodniu zamieniamy doniczki i dzięki temu ta która stała w mroku ma czas, żeby się zregenerować.

roślina do łazienki

Sensawierii z reguły nie atakują szkodniki i choroby, może także przetrwać lekkie przymrozki, gdy zapomnimy zabrać jej z balkonu.

Wszystko pięknie… więc co może jej zaszkodzić ?

 

Te odporne na wiele czynników rośliny mają jednego głównego wroga … nadmiar wilgotnego podłoża!  Podlewajmy je z umiarem, dopiero gdy ziemia wyraźnie przeschnie. W lecie wystarczy raz w tygodniu, gdy w pomieszczeniu jest chłodno co 2-3 tygodnie.

roślina do łazienki

Czy coś jej dolega ?

Kiedy tracą wzory, oznacza to, że mają za mało światła. Wytnij wątłe liście i przenieś ja w widniejsze miejsce.

Kiedy marszczy im się skórka , korzeniom brakuje wilgoci. Zwiększ troszkę podlewanie.

Jeśli liście miękną u podstawy, roślina jest zbyt mocno podlewana. Sadzonkę trzeba wyjąć z doniczki i przyjrzeć się korzeniom. Jeśli zaczynają gnić należy je odciąć   a zdrowe posadzić do nowej doniczki i nie podlewać przez około 2 tygodnie.

roślina do łazienki

WAŻNE:

Pamiętaj, żeby z podstawki zawsze wylewać wodę !


Share:

One Comments

  • Cytrus

    2016-12-17

    Oczywiście posiadam tą roślinę w domu ale jakoś nigdy nie pofatygowałem się aby sprawdzić jej nazwę i warunki uprawy 🙂 Bardzo popularna i chyba dość prosta w uprawie roślina. Uprawiam również cytrusy… Jeśli mam szukać jakichś analogii w uprawie to wylewanie nadmiaru wody z podstawki donicy. Zarówno rośliny cytrusowe jak i Sanseviera nie lubią „mokrych stóp”. Pozdrawiam

    Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...