PRACE OGRODNICZE W KWIETNIU - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
PRACE OGRODNICZE W KWIETNIU
porady ogrodnicze

Jakie prace należy wykonać w kwietniu w ogrodzie? O czym nie zapomnieć ?

Kwiecień dla ogrodnika to ważny czas w ogrodzie przepełniony pracą. To miesiąc w którym najwięcej siejemy, przycinam i  sadzimy. Jeśli jesienią nie rozpoczęliśmy porządków po sezonie teraz  mamy kumulację prac w ogrodzie. Na szczęście ile by  zima nie trwała z upragnieniem czekaliśmy na pierwsze słoneczne dni kiedy prace ogrodowe można rozpocząć.  Z początkiem nowego sezonu mamy na nie dużo sił. Oby tylko czegoś nie przeoczyć.

Prace ogrodnicze, które należy wykonać  w kwietniu:

– z krzewów róż usuwamy kopce u nasady pędów.

porady ogrodnicze róże

 

Cięcie roślin :

 • silnie tniemy po przekwitnięciu krzewy forsycji, usuwając pędy, które kwitły.
 • tniemy hortensję bukietową i budleję Davida
 • strzyżemy lawendę
 • młode drzewka posadzone jesienią przycinamy aby łatwiej się ukorzeniły.
 • krzewy róż  przycinamy usuwając chore lub przemarznięte gałęzie.  Silnie tniemy nowo posadzone sadzonki. Stare pędy skracamy o jedną trzecią. U róż wielkokwiatowych wycinamy pędy słabe, cienkie lub krzywe.
 • kończymy cięcie i prześwietlanie owocujących drzew i krzewów ( śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny, krzewy jeżyn  i winorośle).

 

Pamiętajcie, że późne cięcie winorośli powoduje silny „płacz rośliny”, czyli wyciek soków.

gdy gleba nie będzie już zbyt mokra możemy wykonać regenerację trawnika

– wygrabiamy stare liście truskawek i płytko przekopujemy glebę wokół krzewów.

– usuwamy chwasty i uzupełniamy ściółkę pod krzewami ( truskawki, jeżyny, maliny ) dosypując torf, korę lub ziemię.

– zdejmujemy osłonki zimowe ( miejmy jednak na uwadze, że mogą się jeszcze przydać w maju podczas przymrozków na hortensjach, młodych nasadzeniach krzewów czy mniej odpornych roślinach).

– w kwietniu możemy spokojnie dosadzać nowe rośliny, zarówno te uprawiane w doniczkach jak i te z gołym korzeniem

– do gruntu wysiewamy nasiona odpornych na chłód roślin jednorocznych.

– do ziemi wysadzamy bulwy i kłącza ( begonie, dalie, żeniszka) oraz roślin cebulowych, które zakończyły już swoje kwitnienie w pomieszczeniach.

– przycinamy pędy pnączy oraz upinamy Clematisy

– dzielimy zdrowe, rozrośnięte okazy mięty ogrodowej, bylin kwitnących latem/jesienią i przesadzamy je na nowe miejsce lub  sadzimy do doniczek.

 

dzielenie bylin wiosnądzielenie bylin wiosną 2

stonewallgarden.blogspot.com

w oczku wodnym usuwamy nadgniłe rośliny, czyścimy dno zbiornika. Przerzedzamy rośliny wodne jeśli zbyt mocno się rozrosły. Jeśli przechowywaliśmy mniej odporne rośliny poza oczkiem wodnym teraz jest dobry moment aby przenieść je ponownie do ogrodu.

 

oczko wodne porady

kwiecień to również dobry czas na sadzenie do gruntu dymki, czosnku, wczesne ziemniaki i rozsadę wczesnych odmian sałaty, kalarepy, kapusty białej, brokułów i kalafiorów.

-wysiewamy do gruntu nasiona  np. marchew, pietruszkę naciową i korzeniową, bób, szpinak, cebulę, burak ćwikłowy, koper, rzodkiewkę, sałatę, letnią rzodkiew, hyzop, rutę rozmaryn i inne).

– siejąc rośliny oraz sadząc bulwy i cebulki warto najpierw zabezpieczyć materiał rozmnożeni owy przed chorobami  grzybowymi. Do tego celu stosujemy Zaprawę nasienną T lub inną dostępną na rynku.

– przyglądamy się pąkom jabłoni i wykluczamy obecność kwieciaka jabłkowca. Gdybyśmy jednak go znaleźli to stosujemy np. Decis 2,5 EC.

 

kwieciak2-001sad24.com

jeśli w latach poprzednich nasz agrest chorował warto przed kwitnieniem opryskać go przeciw mączniakowi amerykańskiemu.

 

Prace ogrodowe w kwietniu są bardzo ważne. Od tego jak przygotujemy ogród w kwietniu w dużej mierze zależy jak będzie wyglądał w lecie i czy będzie stanowił ozdobę. 


Share:

2 komentarze

 • Stefek

  2021-07-10

  Na pewno przydadzą się narzędzia. Kilka urządzeń mamy, ale nic nie jest trwałe i z czasem cos sie psuje. Ostatnio popsuła nam się kosiarka do trawy nawet nie pamiętam firmy, mniej mi znana, i mąż nie dawał jej do naprawy bo nie było sensu, kupił kosiarkę Stiga oczywiście spalinową. I wiem że potem w razie awari może dokupić bez problemu cześci.

  Reply
  • Łukasz

   2021-07-11

   Zgadza się. Zakup sprzętu, który później w razie awarii można naprawić jest bardzo ważny.

   Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...