Trawy ozdobne polecane do ogrodów - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Trawy ozdobne polecane do ogrodów

Trawy ozdobne z powodzeniem sprawdzą się w każdej przestrzeni. Zestawione z krzewami i bylinami podkreślą niejeden zakątek ogrodu, posadzone przy zbiorniku wodnym podkreślą jego naturalność, a dzięki wprowadzeniu ruchu i dźwięku dodadzą ogrodowi dynamiczności.

Są grupą roślin tak zróżnicowaną pod względem kolorystyki, tempa wzrostu oraz wysokości, że znajdą swoje miejsce zarówno w wielkich naturalistycznych założeniach jak i małych ogródkach przydomowych. Wystarczy zapewnić im niewielka pielęgnacje, a będą ozdoba ogrodu przez cały rok.

Do olbrzymów wśród traw zalicza się większość odmian miskantów (Miscanthus). Niepozornie wyłaniają się wiosną z ziemi by pod koniec lata wznieść się nawet na 2 metry. Od końca lata i jesienią podziwiać można ich białe, kremowe lub brązowe jedwabiste pióropusze.  Jednak ich całorocznym atutem są liście które w zależności od odmiany przybierają różne formy, np. ’Gracillimus’ posiada pasek wzdłuż osi natomiast ’Zebrinus’ poprzecznie kremowo-żółte paskowania.
Trawy te świetnie sprawdzają się posadzone w grupie w ogrodach naturalistycznych, tworząc latem zielony parawan a jesienią zachwycając słomkowymi liśćmi i srebrzystymi owocostanami.

miscant
Miscanthus wybarwiony jesienią

Do pojedynczych nasadzeń na trawniku idealnie nadaje się trawa pampasowa (Cortaderia selloana) osiągająca w sprzyjających warunkach nawet 2,5 metra wysokości. Największym atutem, tej pochodzącej z odległej Argentyny trawy, są kwiaty w postaci puszystej wiechy. W naszych warunkach klimatycznych wymaga solidnego okrycia na zimę.
W mniejszych i nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach swą urodą zachwycać będzie rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), która osiąga wysokość ok. 1 metra. Roślina ta swój malowniczy pokrój zawdzięcza delikatnym, puszystym kwiatostanom wdzięcznie przewieszających się na łukowato wygiętych łodygach. Jest to trawa która każdy powinien mieć w swoim ogrodzie!

penisetum
Rozplenica japońska

Równie wdzięczną trawą o kaskadowym pokroju jest hakonechloa wysmukła (Hakonechloa macra) dorastająca do 50 cm wysokości. Jej wielką zaletą, oprócz intrygującego wyglądu jest to, że znakomicie radzi sobie rosnąc w cieniu.

Na uwagę zaloguje również Carex buchananii – turzyca o brązowawych lub rdzawych wąskich liściach. dorasta do 60 cm. Kontrastuje ona z innymi trawami, wyglądając na 'zaschniętą’ lub nieco jaśniejsza turzyca włosista ’Bronze Form’ (Carex comanas).

Z kolei inna już z odległości ściąga nasz wzrok wabiąc czerwonym zabarwieniem swoich liści – to Imperata cylindryczna ’Rubra’, dorasta do 45 cm,a najintensywniej wybarwia się w pełnym słońcu i jesienią.

trawy_ozdobne

carex
Trawy ozdobne w ogrodach

Do innych niskich traw ozdobnych zalicza się kostrzewa sina (Festuca glauca) w postaci popielatych kęp, która posadzona w grupie z powodzeniem spełni funkcję rośliny okrywowej.
Najniższe kępki traw doskonale komponujące się w ogrodach skalnych między kamieniami lub na żwirze należą do kostrzewy miotlastej ’Teddybar’ (Festuca scoparia) zwanej też niedźwiedzim futrem dorastającej do 15 cm i kostrzewy Gautiera (Festuca gautieri) mającej do 10 cm wysokości.

Trawy ozdobne można efektownie skomponować z innymi roślinami, np. z obficie kwitnącymi różami, piwoniami, jeżówkami, czosnkami ozdobnymi, z roślinami o dużych liściach jak funkie czy rudbekie oraz perovskią, krwawnikiem lub dzielżanem.

 

trawy_ozdobne
Trawy ozdobne w kompozycji z kwiatami

Pielęgnacja traw ozdobnych polega przede wszystkim na przygotowaniu dla nich odpowiedniego miejsca. Choć nie są to rośliny wymagające, preferują stanowiska dobrze nasłonecznione (z wyjątkiem traw o pstrych liściach, które wolą rozproszone światło), i zaciszne, zwłaszcza jeśli nie są zupełnie odporne na mróz. Miejsce pod wysadzenie traw ozdobnych należy przekopać i dokładnie odchwaścić szczególnie z perzu na którego działając herbicydami zniszczylibyśmy również roślinę na której nam zależy. Do gleby warto dodać kompostu a po posadzeniu rośliny dokładnie wy ściółkować glebę wokół niej.  Trawy ozdobne nie wymagają szczególnie żyznego podłoża , dobrze radzą sobie na przeciętnej, średnio wilgotnej ale przepuszczalnej glebie (wyjątkiem są miskanty, które bujniej rosną na zasobnym podłożu). W czasie długotrwałej suszy należy dostarczać im regularnie wody a wtedy z powodzeniem świetnie poradzą sobie same, i nawet nawożenie jest zbędne. Gatunki wrażliwe na mróz takie jak trawa pampasowa, rozplenica japońska czy hakonechloa należy dokładnie zabezpieczyć przed zimą.


Share:

4 komentarze

 • Blog ogrodniczy

  2016-11-04

  Jesienne trawy czyli miskanty, turzyce, kostrzewy, rozplenice, imperata pięknie prezentują się nie tylko przy oczku wodnym. Mam wszystkie i:y to zawsze je fotografuję 🙂

  Reply
 • Zuzzka

  2018-03-06

  Widziałam taką trawę w różnych kombinacjach i w różnych stylach ogrodu. W każdym z nich wyglądała pięknie. Kupiłam nawet nasiona takiej trawy tylko, że mi nie wykiełkowała. Jakie warunki muszę spełnić, aby ta trawa wyrosła ? Na początku myślałam, że to jest tak jak z normalną trawą. Jak siałam trawę suchum u siebie w ogrodzie to tylko posiałam,delikatnie przygniotłam, podlałam i tym był koniec.

  Reply
  • Olga

   2018-03-11

   Zuzzka ale o którą trawę pytasz? Może nasiona były wątpliwego pochodzenia? Warto kupić sadzonkę w doniczce chociażby małą w P9 ( czyli 9x9cm). W prawdzie wychodzi drożej ale mamy pewność, że jeśli o nią odpowiednio zadbamy to będzie cieszyć oko również w przyszłym roku. Najtrudniej przechować trawę pampasową, gdyż często przemarza w porównaniu z innymi gatunkami traw ozdobnych.

   Reply
 • Zumia

  2021-07-23

  U siebie starałem się wysadzić w ogrodzie ale prawie nic nie wyszło. Było to z nasion, podejrzewam, że mogło wydziobać je ptactwo bo cały czas się tego nie pilnowało. Wzeszło niewiele, jeszcze raz trzeba będzie powtórzyć.

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...