W naszych przydomowych ogrodach żyje wiele owadów. Głównie dostrzegamy te, które wyrządzają szkody w naszych kwietnikach i uprawach, czyli te zwane szkodnikami. Istnieje jednak wiele innych stworzeń, które pomagają nam kontrolować występowanie owych szkodników.
Przez stworzenie odpowiednich domków -hoteli dla owadów pożytecznych możemy zwiększyć ich liczbę w naszym otoczeniu i przyczynić się do ich ochrony.
Aby mieć bujne plony warzyw i owoców niezbędne są duże populacje pożytecznych owadów do zapylania naszych upraw. Oczywiście możemy wspomagać się środkami chemicznymi do sztucznego zapylania kwiatów, tylko po co? Natura dużo dla nas zrobiła dając nam pożyteczne owady, które dodatkowo polują na szkodniki.
Dodatkowo na co dzień stosując środki ochrony roślin do zwalczania szkodników naszych upraw niszczymy również niestety małych drapieżników.
Znane wszystkim biedronki – dwu i siedmio-cętkowane są często obserwowane w ogrodach i parkach. Dorosłe osobniki jak i larwy biedronek żywią się mszycami i inne małymi szkodnikami.
Trzmiele, samotne pszczoły i osy – pracowicie zapylają kwiaty, dzięki czemu możemy się cieszyć licznymi owocami w sadzie czy tunelu.
Złotooki – delikatne, jasno zielone owady o lekko przezroczystych skrzydłach. Osoby dorosłe i larwy mają wielki apetyt na mszyce. Jedna sztuka przez dwa tygodnie potrafi zjeść nawet 450 sztuk mszyc. Dodatkowo smakują również w czerwcach, przędziorkach, miodówkach i larwach zwójek.
Ważki – głównie występujące w pobliżu oczek wodnych i podmokłych terenów, żywią się między innymi larwami nielubianych przez nas larwami komarów.
Niestety pożyteczne owady są wrażliwe na mróz …
W srogą zimę może zginąć nawet do 90 % złotooków. Można pomóc im przetrwać trudny okres poprzez stawianie jesienią w ogrodzie domków dla owadów. Na rynku jest wiele dostępnych gotowych hotelików, które możemy zaadaptować do naszej przestrzeni. Możemy jednak pokusić się sami o wykonanie go z materiałów dostępnych w naszym otoczeniu czy pochodzących z recyklingu.
Najprostszym sposobem jest wywiercenie w drewnie otworów o różnej średnicy ( od 5mm do 10 mm). Samotne osy i pszczoły z chęcią skorzystają z takich kryjówek aby złożyć jaja. Idealnym również pomysłem będzie wykorzystanie pociętych tyczek bambusowych. Pszczoły złożą tam swoje jaja a następnie zalepią otwory przy użyciu np. błota.
Dodając kije i gałązki w różnych rozmiarach oferujemy zakwaterowanie dla biegaczowatych.
Stosując słomę, suszone trawy lub zwinięty karton stwarzamy miejsce dla złotooki.
Gdzie ustawić hotel dla owadów?
Postaw swój hotel w miejscu osłoniętym od wiatru. Większość owadów preferuje stanowiska wilgotne, pól cieniste nieopodal krzewów i żywopłotów. Jeśli przewidujesz domek typowo dla pszczół ulokuj go w miejscu bardziej słonecznym.
Agnieszka
2016-01-19Wspaniały temat! Bardzo przydatne informacje 🙂
Pingback: 10 pomysłów na ogrodnicze prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka - Porady ogrodowe