Wszystko o hippeastrum. Pielęgnacja kwiatów doniczkowych.
Wszystko o hippeastrum

Wszystko o hippeastrum

Hippeastrum – Hipeastrum, rodzina Amarylidaceae – amarylkowate

Hipeastrum, mylnie nazywane amyrylisem – są to 2 zupełnie odmienne rośliny – hipeastrum pochodzi z rejonów tropikalnych Ameryki, natomiast amarylis to gatunek Afrykański.

Gatunek ten zadomowił miedzy rejonami Meksyku. Peru a Brazylią na stepach lub w lasach ale zawsze z wyraźnym okresem suszy.

82761-00-BAKIE_20130110153133 home-design

 

Kwiaty

Pod koniec zimy/na początku wiosny z dużej cebuli wyrasta gruby i pusty w środku pęd, wysokości 50-70 cm.

Na jego szczycie pojawia się od 2 do 6 lejkowatych kwiatów średnicy 18-24 cm. Kwiaty są pozbawione woni, jednak intensywnie wybarwione – od białych, przez łososiowe do jasno i ciemnoczerwonego po dwubarwne odmiany. obrzeżone lub ciemniejące ku gardzieli.

Kwitnienie przypada od zimy aż do maja. Warto więc mieć je w swojej kolekcji gdyż w czasie tych kilku tygodni kiedy kwitnie wygląda obłędnie.

Jeśli połączymy ze sobą kilka mniejszych rozmiarów odmian botanicznych, w różnej lub tej samej kolorystyce i umieścimy je w jednej donicy powstanie niepowtarzalny bukiet, który z pewnością będzie robił wrażenie i stanowił piękna dekoracje domu.

Po okresie kwitnienia wypuszcza długie, wąskie i lśniące liście długości 50-70 cm, które jesienią zamierają.

hippeastrum kwitnienie

Pielęgnacja hippeastrum

Gdy roślina już przekwitnie należy zapewnić jej dużo światła, obficie podlewać i nawozić. Teraz powinna bujnie wypuszczać liście i powiększyć rozmiary cebuli, która powinna być wyraźnie większa niż przy sadzeniu zimą. Cebule przy dobrej pielęgnacji powinny przyrastać o 1-2 cm w obwodzie.  Zagwarantuje nam to obfite kwitnienie w przyszłym sezonie.

Od początku sierpnia ograniczamy podlewanie i nawożenie, następnie ok września zaprzestajemy podlewania gdyż roślina wymaga kilkumiesięcznego spoczynku (mniej więcej od października do grudnia). Po tym okresie cebule przesadzamy i przygotowujemy do ponownego kwitnienia.

Koniec grudnia to dobry czas na sadzenie cebul. Sadzimy tak aby 2/3 jej wysokości wystawało ponad ziemię, w donicy niewiele szerszej od obwodu cebuli, jednak dość głębokiej.  Roślina wymaga żyznej, zasobnej w składniki odżywcze i dobrze utrzymującej wilgoć ziemi – najlepsza będzie mieszanka gliniasto- próchniczna.

Na dnie doniczki koniecznie zostawiamy warstwę drenująca np. ze żwiru lub keramzytu grubości ok. dwóch palców.

Po posadzeniu cebuli  należy jej zapewnić minimum 18-20 stopni, a gdy tylko wypuści pąki przenosimy ją do chłodniejszego pomieszczenia co pomaga w lepszym wybarwieniu kwiatów  i wydłuża ich trwałość. W czasie kwitnienia może stać nawet w zacienionym miejscu.

Podlewamy wlewając wodę do podstawki. Po posadzeniu cebuli – oszczędnie a w okresie kwitnienia tak aby ziemia była stale lekko wilgotna. Nawozimy co 10 dni do czasu pojawienia się pąków kwiatowych, najlepiej nawozami organicznymi.

Po przekwitnięciu ucinamy łodygę  podstawy.

Choroby roślin

Jedyne co zagraża hipeastrum to porażenie przez chorobę grzybową – 'czerwona plamistość smugowatą’. Powoduje on powstanie czerwonych plamek i smug na liściach oraz rysy na pędach kwiatowych a powstaje gdy cebula jest za mocno zagłębiona w ziemi i źle pielęgnowana.

Amaryllis_in_bloom_1024x1024 pielęgnacja hippeastrum


Share:

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...