Pielęgnacja roślin pokojowych jesienią i zimą - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Pielęgnacja roślin pokojowych jesienią i zimą
pielęgnacja roślin zimą

Jesień i zima to trudny czas dla roślin pokojowych. Doskwiera im brak światła, a w ogrzewanych mieszkaniach panuje niekorzystny mikroklimat. Jak można temu zaradzić?

 

Kiedy zaczynają grzać kaloryfery i temperatura powietrza w mieszkaniach gwałtownie wzrasta , nasze kwiaty doniczkowe na ogół marnieją albo zaczynają chorować. W pomieszczeniu robi się dla nich zbyt ciepło i zbyt sucho. Gdy dni stają się krótsze i coraz bardziej pochmurne dokucza im brak światła. W rezultacie nasze rośliny wypuszczają nowe pędy, ale są wiotkie, cienkie i wyblakłe.

roślina_do_łazienki

Poniżej przedstawiam 10 sposobów na to, aby pomóc roślinom przetrwać ten trudny okres w dobrej kondycji.

 

1) Obniżenie temperatury powietrza

Najważniejszym warunkiem, który pozwoli roślinom dobrze przetrwać okres jesienno-zimowy w mieszkaniu jest niska temperatura.

Warto było by obniżyć temperaturę w której przebywają rośliny do ok. 15 st. C. W ten sposób ich procesy życiowe zostaną spowolnione. Pamiętajmy jednak aby nie ograniczyć ilości światła docierającej do rośliny. Doniczki można przenieść do garażu lub na podstrysze jeśli jest tam okno.

 Co zrobić jeśli do roślin nie dociera jednak dostateczna ilość światła? Wtedy można zastosować metodę doświetlania.

W pochmurne dni można włączyć sztuczne światło. Najlepsze są energooszczędne świetlówki umieszczone w odległości około pół metra od rośliny.

rośliny pokojowe zimą

www.beautystylo.com

2) Nawożenie

Co jeśli nie możemy sobie pozwolić n a obniżenie temperatury w pomieszczeniu ani na sztuczne doświetlanie roślin?

W takiej sytuacji można zastosować specjalne jesienno-zimowe nawozy.  Te wieloskładnikowe mieszanki pozwalają roślinom na lepsze wykorzystanie całości docierającego światła, jakie otrzymują oraz zapobiegają tworzeniu przez nie słabych pędów. Mieszanek tych nie powinno się jednak nadużywać. Zawsze należy się trzymać zaleceń producenta.

 

jak pielęgnować rośliny zimą

3) Zmieńmy mikroklimat

Jeśli w mieszkaniu jest suche powietrze, a uprawiamy w nim rośliny wymagające wilgotnego powietrza, ustawmy doniczki na dużych podstawkach z keramzytem zalanym wodą. Kruszywo to powinno być stale wilgotne, więc trzeba je często zraszać. Wody powinno być tyle by woda nie podsiąkała przez otwory odpływowe w dnie doniczek do góry. Taki zabieg pomoże utrzymać dużą wilgotność powietrza w pobliżu roślin. Stosowane w pokojach nawilżacze powietrza – elektryczne lub wieszane na grzejnikach również mają pozytywne znaczenie dla roślin.

rośliny pokojowe w zimie

www.cdn.decoist.com

4) Niebezpieczne źródła ciepła

Rośliny należy chronić przed suchym i gorącym powietrzem. Liście roślin ustawionych w pobliżu grzejników i kominków ulegają poparzeniu, brązowieją i usychają. Ustawiajmy je więc możliwie z dala od źródeł ciepła.

 

5) Zimne okna

Rośliny stojące na parapetach nie powinny stykać się listkami z szybą. Mogłoby to spowodować przemarznięcie roślin.

pielęgnacja roślin zimą

6) Przeciągi w mieszkaniu

Podczas wietrzenia pokoi rośliny należy osłonić papierem, folią lub przenieść je na ten czas w inne, osłonięte miejsce. Nieszczelne okna, nie domykające się drzwi i długie otwarte korytarze są dodatkowo źródłem przeciągów. Rośliny narażone na taki stres reagują przebarwieniami i opadaniem liści, czasami nawet obumierają.

7) Kurz na liściach

Usuwanie kurzu z liści ma nie tylko znaczenie estetyczne ale także i praktyczne. Regularne usuwanie go powoduje, że do liści dociera więcej pożądanego światła. Dodatkowo kurz zatyka na liściach pory przez co roślina nie może oddychać i ma zaniedbany wygląd.

8) Minimalna wilgotność podłoża

Regularnie sprawdzajmy wilgotność podłoża w doniczkach. W zimie należy ograniczyć podlewanie. W tym czasie prawie wszystkie rośliny odpoczywają jednak należy utrzymać lekko wilgotną ziemię, gdyż w roślinie nadal zachodzą procesy życiowe. Jeśli ziemia zaczyna przesychać, podlewamy rośliny ( średnio co 3-5 dni).

9) Zraszanie

Zraszajmy blaszki liściowe roślin zwłaszcza gdy w pokojach jest suche powietrze. Używajmy mgiełki z wody odstanej, posiadającej temperaturę pokojową. Jeśli rośliny mają już kiepską kondycję to dwa razy w miesiącu możemy użyć Regeneratora do roślin. Wyjątek w zraszaniu stanowią rośliny, które nie lubią mieć moczonych liści np. fiołek afrykański.

pielęgnacja doniczkowych zimą

10) ” Od przybytku głowa nie boli „,  ale …

Często sprawdzajmy czy roślin nie zaatakowały szkodliwe owady. Najczęściej pojawiają się drobne pajączki- przędziorki , mszyce, tarczniki, wełnowce oraz wciornastki. Jeśli zauważymy pasożyty od razu należy rozpocząć walkę używając środków chemicznych lub metod naturalych.

 

 

 

 


Share:

3 komentarze

 • Ogrodolandia

  2018-08-30

  Świetne porady! Najlepsze informacje w jednym miejscu – to się ceni! 🙂
  Artykuł znowu na czasie, pewnie nie jednemu się przyda!

  Reply
 • Kinia

  2022-09-12

  U mnie w ubiegłym roku strzałem w dziesiątkę (zarówno dla roślin jak i dla mnie) okazał się zakup nawilżacza Oskar. W tym roku już się nie martwię o stan roślin 🙂 Ale planuję jeszcze lekkie nawożenie

  Reply
  • Łukasz

   2023-01-17

   Dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem:)

   Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...