Żyworódka pierzasta to roślina o wielu właściwościach. Sok wykazuje działanie bakteriobójcze i pobudza regeneracje uszkodzonych tkanek. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby, wzmacnia siły obronne organizmu.
Żyworódka – Kolanchoe pinnata pochodzi z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jej rodzinnym krajem jest Madagaskar, skąd została rozprzestrzeniona na inne kraje. m.in na Azję, Australię czy Amerykę Środkową.
W naszym klimacie jest byliną doniczkową, która dorasta nawet do 120 cm. Liście są grube, miąższowe, owano-sercowate o powcinanych brzegach, na których wyrastają miniaturowe rośliny, tzw. rozmnóżki, które po zetknięciu z glebą bardzo szybko kiełkują. Czasami zdarza się że żyworódka zakwita – jej kwiaty są rurkowate, zebrane w wierzchołkowe kwiatostany, koloru zielonkawo-białego lub różowo- purpurowe.
Jak dbać o żyworódkę w domu?
Wyhodowanie tego 'cudu natury’ nie jest niczym skomplikowanym, uda się każdemu.
Rośnie bardzo szybko, szczególnie gdy ma położne próchniczno- piaskowe. Wymaga stanowiska jasnego, jednak nie z bezpośrednim nasłonecznieniem. W lecie bardzo dobrze czuje się na dworze, rośnie wtedy bardzo szybko. Nie poleca się trzymania żyworódki w sypialni, ze względu na jony dodatnie, które wydziela. Podlewamy bardzo mało (jeden raz w tygodniu), nie nawozimy!
Bardzo łatwo ja rozmnożyć – zawiązki małej rośliny, powstające na krawędziach listków bardzo szybko się ukorzeniają, co daje dużo małych sadzonek, które możemy umieścić w oddzielnych doniczkach, najlepiej małych, aby szybko rozwinęła system korzeniowy i rosła w górę. Przy zbyt dużych donicach rozwój części nadziemnych może potrwać nieco dłużej.
Właściwości lecznicze żyworódki
Zawiera w swoim składzie m.in. witaminy (w tym dużo wit.C) polisacharydy, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i cenne związki o charakterze stymulatorów biogennych, regenerujących mechanizmy obronne organizmu.
Według profesora Aleksandra Ożarowskiego, jednego z największych autorytetów w dziedzinie zielarstwa 'sok wyciśnięty z żyworodki lub miazga mają wiele właściwości leczniczych, stosuje je się zewnętrznie na skórę lub błony śluzowe’.
Najwięcej cennych substancji zawierają rośliny, które mają około roku czasu. Z żyworódki sporządzamy sok, maść, nalewkę lub miodek żyworódkowy.
Oto kilka przykładów zastosowania preparatów z żyworódki:
Idealna na rany i inne choroby skóry
Sok wyciśnięty z liści lub miazga z żyworódki regeneruje i przyśpiesza pokrywanie się ran nowym naskórkiem. Hamuje rozwój bakterii ropotwórczych tj. gronkowce i paciorkowce. Miejsce w którym powstają blizny są mniej widoczne i mniej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Oparzenia dobrze jest posmarować olejkiem żyworódkowym.
Żyworódka wykazuje działanie przeciwzapalne, zmniejszając miejscowo obrzęki i przekrwienia – polecana przy miejscowych stanach zapalnych i stłuczeniach. Łączy w sobie właściwości aloesu, rumianku i alantoliny i ma szczególną zdolność oczyszczania ran. Ponadto działa na: kurzajki, grzybice, odleżyny, wrzody, swędzenie skóry, liszaje, trądzik, ukąszenia.
Wypadanie włosów – spirytus żyworódkowy wpływa pozytywnie na wypadanie włosów, łupież oraz przywraca naturalny kolor włosów. Wacikiem nasączonym spirytusem należy nacierać skórę głowy trzy razy w tygodniu wieczorem. Ograniczyć mycie włosów. Dodatkowo zaleca się pic sok z żyworodki dwa-trzy razy dziennie.
Na choroby oczu – preparaty z rośliny stosowane przy chorobach oczu, m.in zaćmie czy stanach zapalnych hamują chorobę. Przy tych dolegliwościach dobrze jest przykładać liście żyworódkowe na noc – zawsze ściągamy z nich spodnią błonkę.
Żylaki – zalecane jest picie soku z miodem trzy razy w tygodniu i aplikowanie maści żyworódkowej na miejsca objęte żylakami.
Zapalenie ucha wewnętrznego – do przewodu usznego wkładamy delikatnie waciki nasączone sokiem z żyworodki. Krople do nosa, uszu i gardła – zrywamy liście i dokładnie myjemy pod bieżąca wodą, następnie miażdżymy i wyciskamy sok przez sterylna gazę.
Bóle dziąsła, bóle zębów – bolące dziąsła przecieramy spirytusem żyworódkowym, dodatkowo na bolący ząb przykładamy liść.
Ból gardła – płuczemy gardło mieszanką soku żyworódkowego, szałwii, rumianku i wody, dodatkowo spożywamy cztery razy dziennie sok żyworódkowy. Możemy również żuć liść, wysysając z niego sok.
Przepisy na preparaty z żyworodki można bez problemu przygotować samemu, jest to bardzo proste, a jakie pomocne!
Okład z liści żyworodki
Liść myjemy dokładnie pod zimną wodą. Zdejmujemy ze spodu cienką błonkę a następnie należy go delikatnie poprzecinać, lub zbić, tak aby delikatny liść się nie rozpad. Tak przygotowany przykładamy do skóry i zabezpieczmy folią, a następnie bandażem lub plastrem aby dobrze przylegał i trzymamy przez kilka godzin.
Spirytus żyworódkowy
Sok z żyworódki (ok 1/4 szklanki) łączymy z 1 szklanką spirytusu salicylowego, przelewamy do szklanej buteleczki.
Nalewka żyworódkowa
1/4 soku z żyworódki mieszamy ze szklanka spirytusu lub wódki. Przelewamy do butelek.
Maść żyworódkowa
Sok z żyworodki mieszamy z taką samą ilością niesolonego smalcu (możemy go lekko rozpuścić). Maść przechowujemy w lodówce. Stosujemy na zmienioną chorobowo skórę (nie bezpośrednio na otwarte rany).
Macerat żyworódkowy
Do dwóch łyżek rozdrobnionych liści żyworódki należy dodać jedną szklankę wody o temperaturze pokojowej i pozostawiamy na 12 godzin. Pół szklanki takiego wyciągu wypijane przed posiłkiem trzy razy dziennie przez osiem dni podniesie naszą odporność, wzmocni organizm, pomorze przy zwalczaniu przeziębienia, szczególnie przy katarze, kaszlu i bólu gardła.
Cenne uwagi!
- liście żyworodki tracą swoje właściwości po zetknięciu z metalem, należy więc rozdrabiać je drewnianymi przedmiotami
- właściwości lecznicze roślina nabywa po około roku uprawy
- nalewek nie podajemy dzieciom
Żyworódka to domowa apteka na wyciągnięcie ręki. Sadzonki łatwo dostać w sklepach zielarskich lub zakupić przez internet. Ostatnio nieco zapomniana znowu wraca do łask 🙂
Ania
2016-07-26jest super, 14 lat używałam różnych leków na ŁZS, które słabo mi pomagały. Żyworódka wyleczyłam się w 5-7 dni… Nieocenione CUDO!
Olga
2016-08-27Coraz więcej osób sięga do ziołolecznictwa. W naturze jest wiele drogocennych roślin o których warto pamiętać.
Jola
2020-06-12Ania, czy możesz opisać proces leczenia? Czy zyworodka wysuszała skórę?
okplanet
2018-07-15powiem tak – odkrywam dopiero tą roślinę w tym roku, a czytając internet widzę artykuł z 2013, 2011, 2016 roku, WOW! to tyle mnie ominęło 🙂 z tego co widzę roślina ma wręcz cudowne właściwości, najpierw zaczęło się z kapsułek, a teraz hodujemy własne żyworódki w domu 🙂 Dziękuję autorowi/autorce artykułu za szerzenie pozytywnej wiedzy 🙂
Łukasz
2018-09-17Również dziękujemy za miłe słowa:)
Zapraszamy częściej:)
Kasia
2019-03-25Witam. Właśnie kupiłam sadzonkę żyworódki i przyznam że raczej mi „zdycha” niż rośnie. Stoi jakieś 2 m od okna na wysokości około 1,5 metra. W domu jest raczej ciepło. Co robię nie tak? A może taka mizerna mi sprzedali jako laikowi w sprawach roślinnych że nic z niej nie będzie?
Łukasz
2019-04-12witamy, powiem tak- mi też w domu nie rośnie za dobrze, natomiast latem wystawiam na balkon i rośnie jak szalona 😀 i nawet za bardzo jej nie podlewam. Widać takie otoczenie odpowiada jej najbardziej 🙂 polecam do okresu letniego – mniej wodny, dużo słońca 🙂
Baba Jaga
2023-07-13Na zdjęciach jest żyworódka diamentowa, nie pierzasta. Ta pierwsza uznana jest za trującą że względu na większą zawartość substancji nasercowych, niż u żyworódki pierzastej. Niemniej jednak, to dawka czyni truciznę, więc warto zainteresować się nimi dwiema. Pierzasta nie wytwarza rozmnóżek, jak diamentowa, lecz powstają one przy zetknięciu liścia z podłożem.
Pozdrawiam!
Baba Jaga ostatnio opublikował…Radiestezja terapeutyczna. Oczyszczanie pola energetycznego dla harmonii w naszym życiu [WIDEO]
Łukasz
2024-02-14Bardzo dziękujemy za cenne informacje!