Kolorowy ogród – jakie rośliny ładnie wybarwiają się na jesień
Jesień za oknami i chociaż deszczowa i wietrzna to można znaleźć kilka plusów dla tej pory roku. Wiele gatunków roślin przybiera właśnie teraz efektowne zabarwienie liści, pędów czy kory, wydaje ozdobne owoce lub jest w pełni kwitnienia. Wyglądają bardziej atrakcyjnie niż wiosna i latem. Już niedługo spadnie śnieg więc cieszmy paletą barw jaką mamy lub planujemy mieć w ogrodzie:)
Oto kilka godnych uwagi gatunków roślin, które warto mieć w swojej kolekcji, ze względu na dekoracyjnie wybarwiające się liście, bądź owoce. Jeszcze jest czas na ich posadzenie w ogrodzie 🙂
Wrzosy (Calluna vulgaris)
Jesienią, kiedy już większość kwitnących latem roślin traci swą urodę to właśnie wrzosy ożywią nasz ogród. Najczęściej występujący wrzos pospolity (Calluna vulgaris) posiada kwiaty przypominające miniaturowe dzwoneczki przybierające barwę we wszystkich odcieniach różu, głębokiej purpury lub śnieżnej bieli. Liście natomiast występują w postaci malutkich łusek i mogą być one zielone, szare bądź żółte. Wrzosy swymi barwami doskonale komponują się z jesiennymi przebarwiającymi się liśćmi drzew oraz z innymi jesiennymi kwiatami takimi jak chryzantemy, cyklameny czy żurawki. Zaletą wrzosów są ich niewielkie wymagania. Należy zapewnić im słoneczne stanowisko oraz kwaśną glebę, dlatego też będą dobrze czuły się nieopodal różaneczników i azalii. Nadają się do jesiennych kompozycji w pojemnikach. Z dodatkiem golteri, bluszczu oraz sezonowych dyń, jabłek czy orzechów ozdobią wnętrze domu lub taras czy balkon. Preferują gleby kwaśne w przedziale pH od 4,5 do 5,5 umiarkowanie żyzne (lekko piaszczyste) oraz przepuszczalne i dość wilgotne, gdyż ich cienkie i delikatne korzenie są wrażliwe na przesuszenie gleby.
Berberysy (Berberis)
Większość z tych krzewów posiada kolorowe liście przez cały sezon jednak są też takie jak Berberys Thunberga 'Green Carpet’ posiadający soczysto-zielone liście w ciągu lata, które wraz z nadejściem jesieni przebarwiają się na czerwono. Berberysy oprócz ozdobnych liści posiadają również dekoracyjne owoce w postaci podłużnej jagody pojawiających się pod koniec lata i utrzymujących na roślinie nieraz aż do wiosny.
Klony (Acer)
Na szczególną uwagę zasługuje klon czerwony ’Red Sunset’ posiadajacy – ciekawy kształt i kolor liści, które są błyszczące, powcinane i jaskrawoczerwone (latem ciemnozielone z wierzchu i jasnozielone od spodu). Innym przykładem jest klon palmowy (Acer palmatum), którego zielone liście przebarwiają się na karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto (posiada też odmiany o liściach ciekawie wybarwionych przez cały sezon)
Grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)
Zmiennością koloru liści zachwyca już od wiosny kiedy to przybierają brązowo-fioletową barwę by latem wybarwić się na zielono a jesienią na niezwykły morelowo- różowy kolor. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że opadłe liście zapachem przypominają watę cukrową 🙂
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus 'Compactus’)
Zwana potocznie 'płonącym krzewem’, przyciąga wzrok zabarwieniem liści w różnych odcieniach czerwieni, a kiedy te opadną ukazuje się nietypowa kora ze 'skrzydełkami’.
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
Jesienią obsypuje się pomarańczowymi, czerwonymi lub żółtymi owocami, które utrzymują się na krzewie przez całą zimę stanowiąc nie tylko ozdobę ale również pokarm dla ptaków.
Kalina koralowa (Viburnum opulus 'Compactum’ )
Wybarwia się na szkarłatny kolor a dodatkową ozdobą są czerwone jagody pojawiające się już we wrześniu, a utrzymują się na krzewie do zimy.
Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)
Jesienią liście przebarwiają się malowniczo na intensywny czerwonobrązowy lub czerwonofioletowy kolor i długo utrzymują na roślinie. Jest to o tyle wyjątkowe że zmienne zabarwienie liści nie występuje u żadnej innej hortensji.
Moim faworytem jest krzew o wdzięcznej nazwie Pieknotka – (Callicarpa)
Nazwę swoja zawdzięcza chyba cudownym intensywnie fioletowym owocom, które utrzymują się nawet w zimie.
Piękny krzew-male drzewo – Sumak octowiec ( Rhus typhina) i jego odmiana ’dissectum’
Szczególnie atrakcyjny w swojej odmianie o postrzępionych liściach – wyglądem przypomina drzewko bonsai. Jesienią przepięknie się wybarwia i ciężko będzie znaleźć dla niego konkurenta :). Dekoracyjne są również jego purpurowo-czerwone kwiatostany – ale uwaga – są trujące!!!
Warte uwagi są również:
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Dereń Kousa (Cornus kousa), Perukowiec podolski (Cotinus coggygria), Winobluszcz ( Parthenocissus)
Tomasz
2017-10-18Marzy mi się stworzenie takiego kolorowego ogrodu. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku będę mógł sadzić pierwsze rośliny, bo na razie na działce jest samo pobojowisko 🙂
Jakub
2018-03-28Sumak odradzam- korzeniami rozrasta się kilka metrów dalej i tak mamy w ogrodzie na około kilka niechcianych egzemplarzy. Trudno się go pozbyć z ogrodu- ścięty do ziemi odrasta niemiłosiernie, trzeba wyrywać wszystkie odrosty korzeniowe z trawnika, byle korzeń zostawiony przypadkiem i znów wyskakuje „potomek”. Same zaś korzenie potrafią wypchnąć kostkę brukową i beton na ścieżce. Wszystko to dzieje się gdy drzewo jest młode, tak wnioskuję bo widuję stare okazy i nie widzę wokół tych odrostów.
Porady Ogrodwe
2018-04-02Sumak ma to do siebie, że nie możemy mu uszkodzić korzeni. Odrosty w trawniku, rabacie są spowodowane uszkodzeniami korzeni co efektem są inne egzemplarze:)
Przy sadzeniu musimy być ostrożni:)
Bliscy
2018-11-26Przepiękne kolory jesieni, u mnie trochę takich brakuje. Za rok postaram się poprawić 😀 Mam już na oku floksy wiechowate sadzonki więc raczej w te będe celować, ale na pewno też kilka roślinek polecanych przemycę do mojego ogrodu