Zielone ściany z mchu - mech na ścianie - aranżacje wnętrz zielenią
Zielone ściany z mchu
zielone ściany z mchu

Zielone ściany z mchu

Zielone ściany zaczynają 'królować’  w naszych wnętrzach.  Jakiś czas temu nie było nam znane pojęcie 'wertykalnych ogrodów’, dzisiaj  stawiamy na ekologie i naturalizm a zieleń jest nieodłącznym elementem wystroju naszych pomieszczeń.

Do wyboru mamy ściany udekorowane żywymi, ciągle rosnącymi roślinami lub ściany z zielonego mchu, który już 'nie rośnie’ jednak jest tak zabezpieczony, że  wyglądem nie różni się od tego rosnącego w naturalnych warunkach. Nie wymaga żadnej pielęgnacji a pomimo tego we wnętrzu jest zielono i przyjemnie.

Namiastka lasu w Twoim wnętrzu

Nowoczesność, minimalizm, estetyka – tak określić możemy zielone ściany z mchu.
Zielone ściany nadają pomieszczeniu ekskluzywny efekt. Sprawdzi się w minimalistycznym, skandynawskim czy klasycznym wnętrzu jako niepowtarzalny designerski element.
Coraz częściej spotykamy takie rozwiązania w przestrzeni publicznej, biurach, hotelach, restauracjach a przede wszystkim prywatnych rezydencjach.
Kompozycja z mchu jest rozwiązaniem nowoczesnym, niezwykłym i przyciągającym wzrok, a przede wszystkim stanowi naturalny akcent we wnętrzu.
Jet bardzo miękki i przyjemny w dotyku, do tego wydziela delikatny zapach runa leśnego.

Mech nie będzie rósł nam na ścianie  – sprawia wrażenie 'żywego’ materiału ale w rzeczywistości jest poddany obróbce, która zabezpiecza go przed straceniem turgoru i zmianą barwy.

zielone ściany z mchu

 zielone ściany z mchu

zielone ściana z mchu

Do tworzenia takich zielonych kompozycji wykorzystujemy rosnący w subarktycznych regionach Skandynawii Chrobotek reniferowy (Cladina rangiferina). Powszechnie określamy go mianem mchu, jednak jet to porost naziemny należący do rodziny chrobotkowatych (Cladoniaceae). Rośnie w skupionych murawkach, koloru szaro-popielatego lub sinawo-szarego. Łodygi rozgałęziają się wielokrotnie od spodu tworząc gąbczasta masę.
Chrobotek reniferowy nazwę swoją zawdzięcza reniferom, albowiem stanowi jeden z ich głównych pokarmów.

 zielone ściany z mchu

Dlaczego warto posiadać zieloną ścianę?

– daje wysoki efekt akustyczny – ‘wycisza’ ściany i wnętrza
– materiał w 100% naturalny, ekologiczny – bezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.
– bezobsługowy – nie wymaga podlewania, zwilżana, odkurzania
– idealny dla alergików – nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń
– nie wymaga konserwacji – jest tak zabezpieczony, aby przez lata zachowywał swój wygląd
– daje delikatny, przyjemny leśny zapach który zawdzięcza terenom na których rośnie w środowisku naturalnym
– nie przyciąga kurzu, robaków ani owadów. Również zwierzęta domowe nie są nim zainteresowane, jeśli więc posiadamy pupila nie obawiajmy się zniszczeń 🙂
– bezpieczny – nie zawiera żadnych toksycznych substancji chemicznych lub komponentów

Dodam że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, emocjonalne i psychiczne,a zieleń działa na nas odprężająco, służy sercu, reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie, ułatwia podejmowanie decyzji. Jest to również  kolor równowagi i odnowy życia.

Jak pielęgnować zieloną ścianę?

Takie ściany nie wymagają żadnej pielęgnacji, nawadniania, stałego dostępu światła- są jednym słowem bezproblemowe.
Chrobotka nie należy spryskiwać woda ani żadnymi innymi preparatami, gdyż doprowadzimy do jego uszkodzenia.
Możemy jedynie zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza- mech chłonie wilgoć z powietrza, dzięki temu zachowuje swoja fakturę. Jest to również cenna informacja dla nas samych- jeśli mech zaczyna tracić turgor oznacza to, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Wówczas nasz organizm, broniąc się przed ubytkami wody pobiera ją ze skóry i błon śluzowych co powoduje ich wysuszenie. Powietrze o niskim poziomie wilgotności może powodować również suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem.

Dekoracja dla wnętrza

Z chrobotka reniferowego możemy stworzyć dowolny element dekoracyjny. Może to być duża powierzchnia lub fragment ściany – otrzymamy wówczas efekt trójwymiarowej tapety. Idealnie komponuje się z naturalnym kamieniem lub betonem.

zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

Wykorzystamy go również w formie obrazu, dowolnego kształtu, napisu czy jako dekoracja naszych mebli.

zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

 zielone ściany z mchu

 

 zielone ściany z mchu

Różnorodność kolorów

Najbardziej popularny jest zielony kolor mchu, dający najbardziej naturalny efekt, jeśli jednak  lubimy pobawić się barwą możemy  zaprojektować niepowtarzalną kompozycje. Chrobotek dostępny na rynku występuje w kilkunastu wariantach kolorystycznych, od jego naturalnej barwy, prze żółty, czerwony, niebieski po kolor czarny. Łącząc ze sobą wiele odcieni stworzymy niesamowity efekt kolorystyczny, który będzie głównym elementem dekoracyjnym w naszym wnętrzu.

zielone ściany z mchu

Pomysł na wnętrze - zielone ściany z mchu- zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

Jeśli interesuje Cię cena tego cuda, zapraszamy do kolejnego artykułu:

Mech na ścianie -cena

Zapisz


Share:

34 komentarze

 • Weronika

  2016-05-31

  Takie ściany z mchu wyglądają zjawiskowo. Ale czy to nie psuje ściany?

  Reply
  • Olga

   2016-06-27

   To prawda, według nas ściany wyglądają naprawdę pięknie. Taka zielona aranżacja jest bezpieczna dla ścian. 🙂 Dodatkowo jeśli we wnętrzu panuje odpowiednia wilgotność powietrza, mech nie wymaga pielęgnacji 🙂

   Reply
 • janek

  2016-12-18

  A co jeśli wilgotność powietrza jest BARDZOO dużo a pomieszczenie nie jest ogrzewane ? Nie zgnije to czy coś?:

  Reply
  • Łukasz

   2016-12-22

   Wysoka wilgotność powietrza jest wskazana. Bardzo często jest odwrotnie – sucho. Mech wtedy staje się „twardy”. Oczywiście nie ma to wpływu na jego wygląd, a jedynie w dotyku zmiana jest wyczuwalna ( przestaje być miękki:)) Mech nie zgnije – przy dużej wilgotności powietrza będzie zawsze mięciutki, a o to chodzi:)

   Reply
 • a

  2017-01-12

  a co jeśli już się wysuszy, czy wystarczy ustawić nawilżacz powietrza i to załatwia sprawę? Czy jest coś co jest w stanie go zniszczyć, że np. zacznie odpadać?

  Reply
  • Łukasz

   2017-01-12

   Wystarczy zmienić poziom wilgotności powietrza i wszystko wraca do stanu pierwotnego. Zniszczyć go może jedynie działalność człowieka. Jeśli powietrze jest suche i mech lekko stwardnieje – ktoś się oprze, wówczas może go „złamać” gdyż jest on twardy i podatny na tego typu uraz tak jak każda roślina. Wiadomo są to tylko skrajne przypadki ale wato o nich wiedzieć. Innych zagrożeń nie znam, które mogą spowodować, że sam będzie odpadać. Zdjęcie przedstawiają kilka pomieszczeń w których mech istnieje już ponad 3 lat. Nie zaobserwowano, żadnego problemu mimo iż są to zdjęcia z dużego holu firmowego, mieszkania. W jednym i w drugim przypadku wszystko jest ok!

   Reply
 • Joanna

  2017-03-11

  Ściany wyglądają imponująco. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tego typu rozwiązań? W jaki sposób mech przymocowywany jest do podkładu? Ciekawi mnie dlaczego mech nie rośnie – nie trzeba go przycinać. Skoro żyje to powinien się rozwijać..

  Reply
 • Justyna Tynowicz

  2017-04-08

  Bardzo ciekawe rozwiązanie. Myślę, że coraz więcej osób teraz idzie w takie trendy i chce być oryginalnym. Ściany są bardzo inne:)

  Reply
 • Ola

  2017-07-08

  Jak to przykleic do sciany? Czy mech przykleja sie klejem na goraco czy jest jakis specjalny klej? Czy bezposrednia do surowego muru czy nalezy czyms pomalowac sciane? Czy moze przykleic na sciane np. Plyte korkowa i do tego mech?

  Reply
 • Artur

  2017-07-21

  Taka powierzchnia, wygląda na dosyć mocno narażoną na osiadanie kurzu. Czy można go później w jakiś sposób usunąć, nie uszkadzając mchu?

  Reply
  • PoradyDostep

   2017-08-21

   To jest cały fenomen mchu że nie osiada się na nim kurz :), w naszym mieszkaniu mamy go już 4 lata i ciągle wygląda jak dopiero co założony….:)

   Reply
 • Anna

  2017-09-03

  A jak montowac mech na ścianie?

  Reply
  • Porady Ogrodowe

   2017-10-05

   Są rożne sposoby, jeśli jednak masz duże powierzchnie lepiej zlecić to firmie, która ma doświadczenie w mocowaniu mchu. Oczywiście sama też możesz to zrobić , ale jest to bardzo pracochłonne i 'brudne’ zajęcie. Możesz kupić gotowe panele ale z doświadczenia wiemy że różnie bywa z jakością ich wykonania… Aby mech ładnie się prezentował powinien być precyzyjnie i gęsto przymocowany.

   Reply
 • Anna

  2017-09-03

  A czym są przytwierdzane te mchy do plyty? I czy nie uszkadza ich to?

  Reply
  • Sławek

   2017-10-25

   Ten mech nie żyje. Jest konserwowany i wygląda jak żywy.
   Mocowanie mchu do paneli nie uszkadza materiału. Nawet żywym mchom nie szkodzi klej na gorąco Chrobotkowi w tej wersji też nie zaszkodzi 🙂
   Bawię się tym materiałem już dwa lata, jeszcze mi się nie zdarzyło nic uszkodzić.
   Co innego, jeśli chodzi o modne dziś rośliny stabilizowane (paprocie, trawy, liście itp.) z nimi trzeba postępować znacznie ostrożniej. Ale to już zupełnie inna zielona historia.

   Reply
 • Tanie Panele z Mchu

  2017-09-13

  Anna mech możesz montować za pomocą wieszania i łączenia paneli na ścianie albo można tez kupić mech na wagę i zrobić samemu panele, choć nie jest to takie proste jak się wydaje – mimo to dla chcącego nic trudnego!

  Reply
 • Marzena

  2017-10-23

  Czy można przytwierdzić ten mech do płyty za pomocą kleju na gorąco ? Czy to go nie zniszczy? . Taki sposób wydaje mi się najszybszy

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2017-11-08

   Tak można. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad i mech będzie się mocno trzymał.

   Reply
 • Znająca się na mchach.

  2018-01-03

  Oj tam gadanie, gadanie, porost ten rośnie w większości lasów sosnowych w Polsce 😉 W dodatku jak sami pójdziecie do lasu to kosz wyjdzie wam ok. 10 razy niższy niż widziałam jest tu za metr kwadratowy. Poza tym w Polsce porost ten jest pod częściową ochroną i za zbieranie go grozi mandat w wysokości do 500 złotych plus wjazd do lasu (300 zł lub nawet sprawa w sądzie), poza tym Polska jest sporym eksporterem tego porostu do Holandii lub Niemiec, oczywiście nieoficjalnie 🙂 Jest w Polsce nawet parę „firm” (wcale firmami nie są), które się tym zajmują od wielu wielu lat, nawet piękniejszym jeszcze mchem, tak mchem-bielistka siwa, polecam obejrzeć. Prześliczny. 🙂

  Te porosty i mchy na allegro to myślicie, że kupione na samym końcu łańcucha pokarmowego to skąd się bierze? Złodziejka z lasu i tyle 😀 😀 😀
  Pozdrawiam, osoba długo siedząca w tym środowisku 😉

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2018-01-05

   Ma Pani rację, że mech rośnie w lesie i jest pod ochroną
   Proszę przesłać realizację z mchu zebranego w lesie – chętnie zobaczę i podzielę się z czytelnikami nowym sposobem na uzyskanie ściany z mchu:)

   Reply
 • Alina

  2018-01-16

  Czy powinno sie obciac warstwe korzeniowa chrobotka przed przytwierdzeniem mchu do korka za pomoca kleju florystycznego? Czy mech zachowuje swoje wlasciwosci po ewentualnym obcieciu korzeni?

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2018-01-28

   Wszystko zależy od Pani. Mech zachowa swoje właściwości i nic mu się nie stanie. Bez obaw:)

   Reply
 • Beacia

  2018-03-10

  Jak zachowuje sie mech w klimacie tropikalnym, czyli bardzo duza wilgotność powietrza przy wysokich temperaturach ?

  Reply
 • Marta

  2018-04-18

  Jeśli mech nie żyje to rozumiem że nie ma wpływu na wyłapywanie zanieczyszczeń z powietrza. Wiem, ze w miastach np Krakowie był pomysł aby montować ściany z mchu które by oczyszczały powietrze. Te mchy na ścianę nie mają tych właściwości?

  Reply
  • Łukasz

   2018-04-21

   Mech jest „preparowany” wiec nie posiada właściwości wyłapywania zanieczyszczeń. Posiada za to wiele innych właściwości jak np – antyalergiczny, wygłuszeniowy, nie osiada na nim kurz, kolor zielony uspokaja…

   Reply
 • pati89

  2018-05-21

  Zielona ściany to coś niezwykłego. Nie dość, że pięknie wygląda to w dodatku jakże oryginalnie. Długo zastanawiałam się nad zainstalowaniem takiej ściany w domu, aż w końcu się zdecydowałam i polecam każdemu! 😉

  Reply
 • Justyna

  2018-06-10

  Czy te zielone ściany z mchu trzeba np po 4 latach wymieniać?
  Czy ta dekoracja jest stała.

  Reply
  • Łukasz

   2018-09-17

   Jest to dekoracja stała:) U mnie w domu jest już około 5 lat i ma się świetnie:)

   Reply
 • OgrodniczKa

  2018-10-02

  Ja uwielbiam ściany wykonane z mchu;D są przepiękne. Pierwszy raz zobaczyłam realizacje z mchu na stronie …….. – i to mnie zainspirowało żeby zrobić coś z mchu u siebie;) Aktualnie, „wylepiam” tym co się da 😉

  Reply
 • Ola

  2018-10-20

  Słyszałam że jednak sie kurzy jak wszystko…mam go na razie miesiac wiec zobaczymy…

  Reply
  • Łukasz

   2018-10-24

   Nie miałem takiego problemu.
   Mile widziane informacji jak się u Pani spisuje:)

   Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...