Zielone ściany z mchu
zielone ściany z mchu

Zielone ściany zaczynają ‚królować’  w naszych wnętrzach.  Jakiś czas temu nie było nam znane pojęcie ‚wertykalnych ogrodów’, dzisiaj  stawiamy na ekologie i naturalizm a zieleń jest nieodłącznym elementem wystroju naszych pomieszczeń.

Do wyboru mamy ściany udekorowane żywymi, ciągle rosnącymi roślinami lub ściany z zielonego mchu, który już ‚nie rośnie’ jednak jest tak zabezpieczony, że  wyglądem nie różni się od tego rosnącego w naturalnych warunkach. Nie wymaga żadnej pielęgnacji a pomimo tego we wnętrzu jest zielono i przyjemnie.

Namiastka lasu w Twoim wnętrzu

Nowoczesność, minimalizm, estetyka – tak określić możemy zielone ściany z mchu.
Zielone ściany nadają pomieszczeniu ekskluzywny efekt. Sprawdzi się w minimalistycznym, skandynawskim czy klasycznym wnętrzu jako niepowtarzalny designerski element.
Coraz częściej spotykamy takie rozwiązania w przestrzeni publicznej, biurach, hotelach, restauracjach a przede wszystkim prywatnych rezydencjach.
Kompozycja z mchu jest rozwiązaniem nowoczesnym, niezwykłym i przyciągającym wzrok, a przede wszystkim stanowi naturalny akcent we wnętrzu.
Jet bardzo miękki i przyjemny w dotyku, do tego wydziela delikatny zapach runa leśnego.

Mech nie będzie rósł nam na ścianie  – sprawia wrażenie ‚żywego’ materiału ale w rzeczywistości jest poddany obróbce, która zabezpiecza go przed straceniem turgoru i zmianą barwy.

zielone ściany z mchu

 zielone ściany z mchu

zielone ściana z mchu

Do tworzenia takich zielonych kompozycji wykorzystujemy rosnący w subarktycznych regionach Skandynawii Chrobotek reniferowy (Cladina rangiferina). Powszechnie określamy go mianem mchu, jednak jet to porost naziemny należący do rodziny chrobotkowatych (Cladoniaceae). Rośnie w skupionych murawkach, koloru szaro-popielatego lub sinawo-szarego. Łodygi rozgałęziają się wielokrotnie od spodu tworząc gąbczasta masę.
Chrobotek reniferowy nazwę swoją zawdzięcza reniferom, albowiem stanowi jeden z ich głównych pokarmów.

 zielone ściany z mchu

Dlaczego warto posiadać zieloną ścianę?

– daje wysoki efekt akustyczny – ‘wycisza’ ściany i wnętrza
– materiał w 100% naturalny, ekologiczny – bezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.
– bezobsługowy – nie wymaga podlewania, zwilżana, odkurzania
– idealny dla alergików – nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń
– nie wymaga konserwacji – jest tak zabezpieczony, aby przez lata zachowywał swój wygląd
– daje delikatny, przyjemny leśny zapach który zawdzięcza terenom na których rośnie w środowisku naturalnym
– nie przyciąga kurzu, robaków ani owadów. Również zwierzęta domowe nie są nim zainteresowane, jeśli więc posiadamy pupila nie obawiajmy się zniszczeń 🙂
– bezpieczny – nie zawiera żadnych toksycznych substancji chemicznych lub komponentów

Dodam że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, emocjonalne i psychiczne,a zieleń działa na nas odprężająco, służy sercu, reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie, ułatwia podejmowanie decyzji. Jest to również  kolor równowagi i odnowy życia.

Jak pielęgnować zieloną ścianę?

Takie ściany nie wymagają żadnej pielęgnacji, nawadniania, stałego dostępu światła- są jednym słowem bezproblemowe.
Chrobotka nie należy spryskiwać woda ani żadnymi innymi preparatami, gdyż doprowadzimy do jego uszkodzenia.
Możemy jedynie zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza- mech chłonie wilgoć z powietrza, dzięki temu zachowuje swoja fakturę. Jest to również cenna informacja dla nas samych- jeśli mech zaczyna tracić turgor oznacza to, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Wówczas nasz organizm, broniąc się przed ubytkami wody pobiera ją ze skóry i błon śluzowych co powoduje ich wysuszenie. Powietrze o niskim poziomie wilgotności może powodować również suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem.

Dekoracja dla wnętrza

Z chrobotka reniferowego możemy stworzyć dowolny element dekoracyjny. Może to być duża powierzchnia lub fragment ściany – otrzymamy wówczas efekt trójwymiarowej tapety. Idealnie komponuje się z naturalnym kamieniem lub betonem.

zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

Wykorzystamy go również w formie obrazu, dowolnego kształtu, napisu czy jako dekoracja naszych mebli.

zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

 zielone ściany z mchu

 

 zielone ściany z mchu

Różnorodność kolorów

Najbardziej popularny jest zielony kolor mchu, dający najbardziej naturalny efekt, jeśli jednak  lubimy pobawić się barwą możemy  zaprojektować niepowtarzalną kompozycje. Chrobotek dostępny na rynku występuje w kilkunastu wariantach kolorystycznych, od jego naturalnej barwy, prze żółty, czerwony, niebieski po kolor czarny. Łącząc ze sobą wiele odcieni stworzymy niesamowity efekt kolorystyczny, który będzie głównym elementem dekoracyjnym w naszym wnętrzu.

zielone ściany z mchu

Pomysł na wnętrze - zielone ściany z mchu- zielone ściany z mchu

- zielone ściany z mchu

Jeśli interesuje Cię cena tego cuda, zapraszamy do kolejnego artykułu:

Mech na ścianie -cena

Zapisz


Share:

10 komentarzy

 • Weronika

  2016-05-31

  Takie ściany z mchu wyglądają zjawiskowo. Ale czy to nie psuje ściany?
  Weronika ostatnio opublikował…kolejkowiczMy Profile

  Reply
  • Olga

   Olga

   2016-06-27

   To prawda, według nas ściany wyglądają naprawdę pięknie. Taka zielona aranżacja jest bezpieczna dla ścian. 🙂 Dodatkowo jeśli we wnętrzu panuje odpowiednia wilgotność powietrza, mech nie wymaga pielęgnacji 🙂

   Reply
 • janek

  2016-12-18

  A co jeśli wilgotność powietrza jest BARDZOO dużo a pomieszczenie nie jest ogrzewane ? Nie zgnije to czy coś?:

  Reply
  • Łukasz

   2016-12-22

   Wysoka wilgotność powietrza jest wskazana. Bardzo często jest odwrotnie – sucho. Mech wtedy staje się „twardy”. Oczywiście nie ma to wpływu na jego wygląd, a jedynie w dotyku zmiana jest wyczuwalna ( przestaje być miękki:)) Mech nie zgnije – przy dużej wilgotności powietrza będzie zawsze mięciutki, a o to chodzi:)

   Reply
 • a

  2017-01-12

  a co jeśli już się wysuszy, czy wystarczy ustawić nawilżacz powietrza i to załatwia sprawę? Czy jest coś co jest w stanie go zniszczyć, że np. zacznie odpadać?

  Reply
  • Łukasz

   2017-01-12

   Wystarczy zmienić poziom wilgotności powietrza i wszystko wraca do stanu pierwotnego. Zniszczyć go może jedynie działalność człowieka. Jeśli powietrze jest suche i mech lekko stwardnieje – ktoś się oprze, wówczas może go „złamać” gdyż jest on twardy i podatny na tego typu uraz tak jak każda roślina. Wiadomo są to tylko skrajne przypadki ale wato o nich wiedzieć. Innych zagrożeń nie znam, które mogą spowodować, że sam będzie odpadać. Zdjęcie przedstawiają kilka pomieszczeń w których mech istnieje już ponad 3 lat. Nie zaobserwowano, żadnego problemu mimo iż są to zdjęcia z dużego holu firmowego, mieszkania. W jednym i w drugim przypadku wszystko jest ok!

   Reply
 • Joanna

  2017-03-11

  Ściany wyglądają imponująco. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania tego typu rozwiązań? W jaki sposób mech przymocowywany jest do podkładu? Ciekawi mnie dlaczego mech nie rośnie – nie trzeba go przycinać. Skoro żyje to powinien się rozwijać..

  Reply
 • Justyna Tynowicz

  2017-04-08

  Bardzo ciekawe rozwiązanie. Myślę, że coraz więcej osób teraz idzie w takie trendy i chce być oryginalnym. Ściany są bardzo inne:)

  Reply
 • Magda z Mech design

  2017-05-11

  Ciężko o dobry mech a jeszcze cięzej dobrze wykleić takie ściany, żeby mech był gęsto i się poźniej nie sypał jak ktoś dotknie a takich śmiałków dużo. Czy to żywe?:) Szukaliśmy długo dobrego dostawcy, teraz bierzemy z mechchrobotek.pl do naszych ścian. Ważne też żeby sklejka lub mdf miała odpowiednią grubość, bo z tymi cienkimi na początku juz nie raz nam przy montażu pękły.

  Reply
 • Artur

  2017-07-21

  Taka powierzchnia, wygląda na dosyć mocno narażoną na osiadanie kurzu. Czy można go później w jakiś sposób usunąć, nie uszkadzając mchu?

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...