Ponowne kwitnienie Gwiazdy Betlejemskiej - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Ponowne kwitnienie Gwiazdy Betlejemskiej

Gwiazd Betlejemska – Poinsecja nie jest rośliną 1-roczną. Wystarczy kilka zbiegów pielęgnacyjnych, a  zakwitnie ponowie na kolejne Święta.

Gdy dni zaczynają się robić krótkie liście na szczytach łodygi zaczynają się wybarwiać, przychodzi czas kwitnienia rośliny. Oznacza to tez że zbliża się okres Bożego Narodzenia. Nie ma chyba innej rośliny, oprócz choinki, tak popularnej w tym okresie.
Liście gwiazdy betlejemskiej maja kolor ciemnozielony, lancetowaty, natomiast dekoracyjne liście nazywane są przykwiatkami, a właściwe kwiaty są żółte i niepozorne.
Przykwiatki mogą mieć rożny kolor – od białego, prze łososiowy, różowy, czerwony do purpurowych. Obecnie dostępne są również odmiany dwukolorowe.
Są to rośliny dnia krótkiego, do wybarwienia się liści potrzebują 8 tygodni krótkiego dziennego światła (do ok 10 godzin.) Po tym okresie, gdy przykwiatki są już dobrze wykształcone nie jest wrażliwe na światło.
Nie jest to roślina jednoroczna, po okresie 'kwitnienia’ można ją nawet wysadzić do grodu, a na zimę doprowadzić do ponownego wybarwienia liści. Jak to zrobić ? oto kilka wskazówek:

Na początek to co najważniejsze pielęgnacja Gwiazdy Betlejemskiej

Poinsecje lubią stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Pele słonce może powodować powstanie na liściach plam, natomiast zbyt mały dostęp światła sprawia że liście, nawet te przebarwione zaczynają blednąc. Optymalna temperatura podczas kwitnienia to ok 16 stopni. Gdy jest za wysoka roślina szybciej przekwitnie.
Jest tez bardzo wrażliwa na zimno, więc przy zakupie należy ją dobrze zabezpieczyć zanim wyniesiemy roślinę ze sklepu czy kwiaciarni (wystarczy owinąć ją papierem lub włożyć do siatki aby ochronić przed zimnym wiatrem lub minusową temperaturą).
Poza okresem kwitnienia nie jest wymagająca. Należny ją jedynie regularnie podlewać i pilnować aby gleba była stale wilgotna, gdzie nawet jednorazowe przesuszenie bryły korzeniowej doprowadzić może do zniszczenia rośliny. Najlepiej pozostawić roślinę w głębokiej wodzie na kilka godzin, aby zaspokoiła swoje wodne potrzeby.
Dodatkowo do takiej wody dolać można biohumus, aby gleba była bardziej żyzna.
Latem poinsecja może rosnąć również na balkonie lub w ogrodzie przydomowym w osłoniętym miejscu.

KwiatyPoinsecja

Przygotowania  Poinsecji do kwitnienia

We wrześniu zaczynamy zacienianie gwiazdy betlejemskiej, przenosząc ją do ciemnego pomieszczenia lub okrywając kloszem na kilka godzin dziennie, tak aby roślina otrzymywała nie więcej niż 8 godzin światła dziennie przez kilka kolejnych tygodni. Przez resztę dnia dostarczamy jej dużo światła, aby uruchomić mechanizm tworzenia kwiatów a co za tym idzie wybarwienia liści.

Po tym okresie przylistki zaczynają się wybarwiać i roślina robi się znowu dekoracyjna.

Oczywiście wszystkie supermarkety i kwiaciarnie zalewają nas Gwiazdami Betlejemskimi w okresie Świąt Bożego Narodzenia, i z reguły decydujemy się na wyrzucenie rośliny zaraz po przekwitnięciu i kupienie nowej, pięknie wybarwionej ale nic nie zastąpi nam satysfakcji z tego że Poinsecja zakwitnie nam powtórnie i  nawet jeśli nie będzie doskonała to jej kwitnienie będzie wyłącznie naszą zasługą 🙂

Gwiazda_betlejemskaGwizadaBetlejemska

 

ważna informacja! – biały sok wypływający przy zranieniu rośliny jest trujący! należy postępować bardzo ostrożnie, a w szczególności chronić przed kontaktem z nim dzieci. Zahamujemy wypływ soku trzymając miejsce zranienia w płomieniu ognia przez krótką chwilę.


Share:

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...