Kwiaty pachnące zimą i wiosną. Drzewa kwitnące w zimie i wiosną.
Kwiaty pachnące zimą i wiosną
Zimokwiat

Kwiaty pachnące zimą i wiosną

Czy znacie już kwiaty pachnące zimą i wiosną? Poznajcie odmiany zaskakujące swoim aromatem, który unosi się w powietrzu, stanowiąc jeden z najpiękniejszych zapachów jakie niesie nam natura. Wiosenne kwiaty nie są dla nas zaskoczeniem, natomiast widok kwitnących gałązek zimą zaskoczy nie jednego z nas. Rozjaśniają one ciemne, ponure dni i stanowi pierwszą zapowiedz zbliżającej się wiosny.

kwiaty_pachnące_zimą_i_wiosną

Sarcococca confusa lub Sarcococca hookeriana var.Digyna, która posiada pachnące goździkami kwiaty. Przez cały rok nie wyróżnia się niczym specjalnym, dopiero w ciepłe zimowe dni pojawiają się na niej intensywnie pachnice kwiaty.
Jest to zimozielona okrywowa roślina bardzo łatwa w uprawie. Jej wymagania są niewielkie – rośnie w słońcu i cieniu, nie wymaga żyznego podłoża.

Lonicera x purpusii 'inter beauty’ zimozielony wiciokrzew. Do swojego intensywnego kwitnienia wymaga stanowiska osłoniętego. W ciągu roku nie wygląda atrakcyjnie, więc nie powinien być mocno wyeksponowany w ogrodzie lub osłonięty np.powojnikiem, który przez okres letni przysłoni niezbyt atrakcyjne pnącze swoimi kwiatami.

www.expressgardencentre.co.uk

Chimonanthus praecox- kwiaty żółte, małe ale za to intensywnie pachnące pojawiają się w środku zimy na nagich pędach. Krzew zakwita dopiero po kilku latach, więc wymaga cierpliwości w jego pielęgnacji. Lepiej rośnie gdy jest posadzony na stanowisku osłoniętym.

Chimonanthus praecox

Abeliophyllum distichum jest to krzew spokrewniony z forsycją, późna zimą obsypuje się białymi lub różowymi, pachnącymi kwiatami. Po kwitnieniu należy wycinać najstarsze pędy, aby utrzymać regularny pokrój rośliny. Wymaga osłoniętej, najlepiej wschodniej ściany.

Abeliophyllum distichum

Abeliophyllum distichum.

Irys unguicularis – w końcu zimy rozwija duże, niebieskie kwiaty, zapachem przypominające pierwiosnki. W ciągu lata potrzebuje dużo słońca do intensywnego kwitnienia. Nie jest wymagająca co do podłoża – lepiej rośnie w żwirze niż w żyznej glebie.
Późną zima/wczesną wiosną zaczyna kwitnąć Irys reticulata.  Wydaje piękne purpurowe i błękitne kwiaty o intensywnym zapachu – najbardziej polecana odmiana jest Irys 'J.S. Dijt’ – o intensywnie pachnących czerwono -purpurowych kwiatach.
Wiosną znajdziemy w swoich ogrodach więcej zapachu, liczne bardziej popularne odmiany:
Hyacinth orientalis , zazwyczaj pędzony, aby wypełnił swoim zapachem cały dom. Jest bardzo odporny na zimno, więc z powodzeniem wytrzyma wiosenne anomalie pogodowe. Najpiękniejsze odmiany to: ’Delft Blue’, 'Amethyst’ i 'Carnegie’.
Narcyzy a w szczególności należące do grupy odmianowej Żonkil, odmiany: 'Bell Song’, 'Baby Moon’, 'Pipit’, 'Sweetness’. Warto również posadzić kwitnące późna wiosną odmianę Narcisus 'Canaliculatus var. Recurvus, o intensywnym i niesamowitym zapachu.
Odmiany Tulipa slvestris – zapachem przypomina frezję, bardzo dobrze wyglądają posadzone w dużej ilości, tworząc w ten sposób żółty dywan pięknych kwiatów.
W śród innych odmian tulipanów, o intensywnym zapachu warto posadzić również:
Tulipa 'Ballerina’ – kolor pomarańczowy i 'West Point – żółty
Tulipa 'White Emperor’ – oraz Bellona – zlotożółta’ i odmiana ’Dellenburg’ – ciemnopomarańczowa.
Nie możemy również pominąć fiołków – Viola odorata, które przodują w kategorii wiosennych zapachów. Gdy pozwolimy im rozsiać się na trawniku lub rabacie, cieszyć będą nie tylko widokiem ale również pięknym, subtelnym zapachem.
PierwiosnkiPrimula vulgaris oraz Primula veris dają również delikatny zapach, dodatkowo urzeką swoimi kolorami.
Warto zapatrzeć się również w Lak wonny Erysimum – cenny zarówno z powodu wspaniałego zapachu, jak również z powodu kwiatów, które polecane są na kwiat cięty. Aby taki kwiat zagościł w naszym ogrodzie wczesnym latem wysiewamy nasiona, a jesienią przesadzamy na stale miejsce, lub kupujemy gotową rozsadę.
W cienistych, wilgotnych miejscach idealnie sprawdzi sie konwalia majowa – Convallaria majalis, która po zerwaniu cieszyć będzie swoim zapachem również w domu.

Syringa meyeri 'Palibin'

Koniec wiosny to pora kwitnienia najintensywniej pachnącego bzu – Syringa meyeri 'Palibin’. Jego zapach wyczujemy z dużej odległości. Jest to wolno rosnący krzew, niewielkich rozmiarów – maksymalnie dorasta do 1.5m, o różowo-lawendowych kwiatach. Polecam również inna odmianę – o czerwonych pąkach i różowych, pachnących kwiatach- Syringa 'Red Pixie’.

W śród krzewów mile widzianych w naszym pachnącym ogrodzie, godne uwagi są również odmiany wawrzynka – Daphne. Są dość wymagające w swojej uprawie -wymagają podłoża przepuszczalnego, wilgotnego, bogatego w próchnice. Bywa że jednego roku są obsypane kwiatami, a kolejnego mają tylko kilka pączków. Warto jednak pokosić się o ich uprawę, dla miłego, słodkiego zapachu. Polecane odmiany: Daphne tangutica o kwiatach blado purpurowych, Daphne odorata’ aureomarginata’ – o barwnych lisciach oraz Daphne bholua ’ jacqueline Postill’ o dużych, kwitnących w końcu zimy kwiatach, jest bardzo odporny na mróz.

Daphne tangutica


Share:

2 komentarze

 • Suszarkidorak.usela

  2017-03-26

  Bardzo interesująca strona z pewnością będę częściej ją odwiedzać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam pozostałe treści.

  Reply
 • Suszarkidorak.usela

  2017-03-28

  Ciekawy koncept na stronę, cieszę się, że tutaj trafiłem. Jestem w stanie odnaleźć mnóstwo pasjonujących treści.

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...