Kwiaty pachnące zimą i wiosną
Czy znacie już kwiaty pachnące zimą i wiosną? Poznajcie odmiany zaskakujące swoim aromatem, który unosi się w powietrzu, stanowiąc jeden z najpiękniejszych zapachów jakie niesie nam natura. Wiosenne kwiaty nie są dla nas zaskoczeniem, natomiast widok kwitnących gałązek zimą zaskoczy nie jednego z nas. Rozjaśniają one ciemne, ponure dni i stanowi pierwszą zapowiedz zbliżającej się wiosny.
Sarcococca confusa lub Sarcococca hookeriana var.Digyna, która posiada pachnące goździkami kwiaty. Przez cały rok nie wyróżnia się niczym specjalnym, dopiero w ciepłe zimowe dni pojawiają się na niej intensywnie pachnice kwiaty.
Jest to zimozielona okrywowa roślina bardzo łatwa w uprawie. Jej wymagania są niewielkie – rośnie w słońcu i cieniu, nie wymaga żyznego podłoża.
Lonicera x purpusii 'inter beauty’ – zimozielony wiciokrzew. Do swojego intensywnego kwitnienia wymaga stanowiska osłoniętego. W ciągu roku nie wygląda atrakcyjnie, więc nie powinien być mocno wyeksponowany w ogrodzie lub osłonięty np.powojnikiem, który przez okres letni przysłoni niezbyt atrakcyjne pnącze swoimi kwiatami.
Chimonanthus praecox- kwiaty żółte, małe ale za to intensywnie pachnące pojawiają się w środku zimy na nagich pędach. Krzew zakwita dopiero po kilku latach, więc wymaga cierpliwości w jego pielęgnacji. Lepiej rośnie gdy jest posadzony na stanowisku osłoniętym.
Abeliophyllum distichum– jest to krzew spokrewniony z forsycją, późna zimą obsypuje się białymi lub różowymi, pachnącymi kwiatami. Po kwitnieniu należy wycinać najstarsze pędy, aby utrzymać regularny pokrój rośliny. Wymaga osłoniętej, najlepiej wschodniej ściany.
Irys unguicularis – w końcu zimy rozwija duże, niebieskie kwiaty, zapachem przypominające pierwiosnki. W ciągu lata potrzebuje dużo słońca do intensywnego kwitnienia. Nie jest wymagająca co do podłoża – lepiej rośnie w żwirze niż w żyznej glebie.
Późną zima/wczesną wiosną zaczyna kwitnąć Irys reticulata. Wydaje piękne purpurowe i błękitne kwiaty o intensywnym zapachu – najbardziej polecana odmiana jest Irys 'J.S. Dijt’ – o intensywnie pachnących czerwono -purpurowych kwiatach.
Wiosną znajdziemy w swoich ogrodach więcej zapachu, liczne bardziej popularne odmiany:
Hyacinth orientalis , zazwyczaj pędzony, aby wypełnił swoim zapachem cały dom. Jest bardzo odporny na zimno, więc z powodzeniem wytrzyma wiosenne anomalie pogodowe. Najpiękniejsze odmiany to: ’Delft Blue’, 'Amethyst’ i 'Carnegie’.
Narcyzy a w szczególności należące do grupy odmianowej Żonkil, odmiany: 'Bell Song’, 'Baby Moon’, 'Pipit’, 'Sweetness’. Warto również posadzić kwitnące późna wiosną odmianę Narcisus 'Canaliculatus var. Recurvus, o intensywnym i niesamowitym zapachu.
Odmiany Tulipa slvestris – zapachem przypomina frezję, bardzo dobrze wyglądają posadzone w dużej ilości, tworząc w ten sposób żółty dywan pięknych kwiatów.
W śród innych odmian tulipanów, o intensywnym zapachu warto posadzić również:
– Tulipa 'Ballerina’ – kolor pomarańczowy i 'West Point – żółty
– Tulipa 'White Emperor’ – oraz ’ Bellona – zlotożółta’ i odmiana ’Dellenburg’ – ciemnopomarańczowa.
Nie możemy również pominąć fiołków – Viola odorata, które przodują w kategorii wiosennych zapachów. Gdy pozwolimy im rozsiać się na trawniku lub rabacie, cieszyć będą nie tylko widokiem ale również pięknym, subtelnym zapachem.
Pierwiosnki – Primula vulgaris oraz Primula veris dają również delikatny zapach, dodatkowo urzeką swoimi kolorami.
Warto zapatrzeć się również w Lak wonny – Erysimum – cenny zarówno z powodu wspaniałego zapachu, jak również z powodu kwiatów, które polecane są na kwiat cięty. Aby taki kwiat zagościł w naszym ogrodzie wczesnym latem wysiewamy nasiona, a jesienią przesadzamy na stale miejsce, lub kupujemy gotową rozsadę.
W cienistych, wilgotnych miejscach idealnie sprawdzi sie konwalia majowa – Convallaria majalis, która po zerwaniu cieszyć będzie swoim zapachem również w domu.
Koniec wiosny to pora kwitnienia najintensywniej pachnącego bzu – Syringa meyeri 'Palibin’. Jego zapach wyczujemy z dużej odległości. Jest to wolno rosnący krzew, niewielkich rozmiarów – maksymalnie dorasta do 1.5m, o różowo-lawendowych kwiatach. Polecam również inna odmianę – o czerwonych pąkach i różowych, pachnących kwiatach- Syringa 'Red Pixie’.
W śród krzewów mile widzianych w naszym pachnącym ogrodzie, godne uwagi są również odmiany wawrzynka – Daphne. Są dość wymagające w swojej uprawie -wymagają podłoża przepuszczalnego, wilgotnego, bogatego w próchnice. Bywa że jednego roku są obsypane kwiatami, a kolejnego mają tylko kilka pączków. Warto jednak pokosić się o ich uprawę, dla miłego, słodkiego zapachu. Polecane odmiany: Daphne tangutica – o kwiatach blado purpurowych, Daphne odorata’ aureomarginata’ – o barwnych lisciach oraz Daphne bholua ’ jacqueline Postill’ o dużych, kwitnących w końcu zimy kwiatach, jest bardzo odporny na mróz.
Suszarkidorak.usela
2017-03-26Bardzo interesująca strona z pewnością będę częściej ją odwiedzać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam pozostałe treści.
Suszarkidorak.usela
2017-03-28Ciekawy koncept na stronę, cieszę się, że tutaj trafiłem. Jestem w stanie odnaleźć mnóstwo pasjonujących treści.