Rzeżucha - pyszna tradycja - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Rzeżucha – pyszna tradycja
porady ogrodnicze

Nie ma wielkanocnego stołu bez rzeżuchy. Najczęściej w towarzystwie z pisanką, zajączkiem lub kurczaczkiem stanowi główną dekorację świątecznego stołu. Dlaczego rzeżucha jest tak ważna dla nas w okresie Świąt Wielkanocnych?

 

porady ogrodowe rzeżucha

 

Rzeżucha  (Lepidium sativum) znana była już w starożytnej Europie. Od XVII wieku  towarzyszy nam na stołach jako dekoracja świąteczna.

 

Rzeżucha to zielony symbol Świąt Wielkanocnych

 

 

porady ogrodnicze

 

Od dawien dawna stawiana na stołach symbolizuje wiosenną zieleń i nadzieję- odrodzenie się świata przyrody po zimowym letargu i życie.

Aby rzeżucha zdążyła wyrosnąć na Wielkanoc, należy ją wysiać 6-8 dni wcześniej. Wcześniej wykiełkują nasiona zalane kilkoma łyżkami wody i pozostawione na kilka godzin, aby napęczniały. Po tym czasie rozsmarowujemy je równo po powierzchni  wilgotnej waty lub ziemi na której wyrosnąć ma zielona kompozycja. Warto ją wysiewać od razu do dekoracyjnego naczynia chociaż dobrze znosić „przesadzanie” o ile nie jest posiana bezpośrednio do ziemi.

porady ogrodnicze

Rzeżucha z reguły  trafia na nasz  stół jako element dekoracyjny, ale warto ją uprawiać przez cały rok ze względu na jej pyszny smak i lecznicze właściwości.

 

Pyszne kiełki rzeżuchy …

 

Kiełki rzeżuchy możemy dodawać do kanapek gdyż znakomicie smakują ze świeżym masłem i pieczywem. Mają doskonały, wyrazisty i ostry smak. Co najważniejsze mają właściwości lecznicze oraz są źródłem witamin A, B, C, K oraz wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu. Pobudzają apetyt i trawienie oraz wzmacniają skórę i paznokcie.
miniature garden

 

miniature garden

 

miniature garden

 

Inspiracje na dekoracje z wykorzystaniem rzeżuchy

 

 

dekoracja rzeżucha

www.zszywka.pl

dekoracja świateczna

www.cdn28.ogrod.smcloud.net

porady ogrodnicze miniature

www.polki.pl

rzezucha w słoiku

 

rzezucha

wwwi.deccoria.strefa.com.pl

rzeżucha cztery

www.pinterest.pl

Share:

One Comments

  • Lucas

    2023-05-06

    Niesamowite rzeczy, szczególnie podoba mi się zdjęcie z tym stolikiem. Fajna inspiracja.

    Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...