Drzewko Bonsai w ogrodzie - cena, cięcie i pielęgnacja
Drzewko Bonsai w ogrodzie – cena, cięcie i pielęgnacja

Drzewko Bonsai w ogrodzie – cena, cięcie i pielęgnacja

Drzewko Bonsai to efekt długotrwałej pielęgnacji – najmłodsze egzemplarze powstają po kilkunastu latach a najstarsze mają ponad 1000 lat.

Dla uzyskania efektu końcowego należy odpowiednio przycinać gałęzie i je kształtować, dlatego też formowanie drzewka wymaga precyzji, cierpliwości a przede wszystkim wiedzy!

Pomimo nie małej ceny jaką zapłacimy nawet za najmniejszy okaz, Bonsai z roku na rok zyskuje na popularności – coraz więcej osób chce mieć w swoim ogrodzie odrobinę 'luksusu’ :), nawet jeśli całkowicie nie pasuje do obecnego stylu jaki jest w ogrodzie..

Dla jasności – dzisiejszy wpis jest o drzewku Bonsai sadzonym w ogrodach, w gruncie – nie w donicy 🙂

Popularne gatunki roślin dostępnych w naszej strefie klimatycznej,  które nadają się do formowania:

 • Pinus nigra – Sosna czarna
 • Pinus mugo – kosodrzewina
 • Pinus strobus – Sosna wejmutka
 • Pinus sylvestris – Sosna pospolita
 • Pinus parviflora – Sosna drobnokwiatowa
 • Juniperus chinensis – Jałowiec chiński
 • Juniperus squamata – jałowiec łuskowy
 • Chamaecyparis pisifera – Cyprysik groszkowy
 • Abies koreana – Jodła koreańska
 • Carpinus betulus – Grab pospolity
 • Taxus – Cis
 • Larix – Modrzew
 • Buxus – Bukszpan

Jaka jest cena drzewka Bonsai i od czego zależy?

Musimy liczyć się ze sporym wydatkiem przy zakupie drzewka Bonsai – cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy. Nie pomylę się jeśli napisze że może kosztować nawet kilka milionów złotych.

Od czego zależy cena? – przede wszystkim od wieku oraz odmiany, wielkości, 'okazałości’. Za dobry wygląd drzewka trzeba zapłacić więcej.

W dobrej cenie kupimy te formowane z jałowca, droższe będą z sosny, cisa czy bukszpanu.

Zaznaczę tutaj,  że rynek zalewany jest materiałem sprowadzanym z Holandii. W sklepach ogrodniczych a nawet supermarketach jest ich naprawdę dożo.Takie drzewka Bonsai mogą być znacznie tańsze od tych uprawianych przez profesjonalistów w Polsce.

Czy ma znaczenie to czy jest sprowadzane czy hodowane w naszym klimacie? Oczywiście że tak.

Nie wiemy jak sprowadzone drzewko zachowa się podczas pierwszych lat uprawy w naszym klimacie – może chorować lub przemarznąć, żółknąć, gubić igły, łapać choroby grzybowe. Możemy tez trafić na zdrowe drzewko, tego nikt nam nie zagwarantuje. Po zakupie bierzesz odpowiedzialność na siebie – nie licz na reklamacje – zwroty w 99 % są nie uwzględniane. Powinniśmy mieć to na uwadze przy zakupie.

Cięcie  – podstawa dobrego wyglądu Bonsai

Pielęgnacja jest kluczowa dla dobrego wyglądu – Bonsai nie cięty przez 2-3 sezony traci na wyglądzie. Cięcie najlepiej wykonać wiosną, wtedy przez cały sezon nasz Bonsai  będzie ładnie wybarwiony.  Cięcie w sezonie letnim przy wys. temperaturach może spowodować przysychanie pędów – jeśli już musimy to zrobić latem poczekajmy na kila dni z niższą temp. i najlepiej deszczem 🙂

Jeśli boimy się że popsujemy wygląd rośliny wezwijmy  przed pierwszym cięciem wykwalifikowaną osobę która pokaże jak to zrobić.

Kilka zabiegów o których powinniśmy pamiętać:

– czyszczenie z igieł  – ważne jest jeśli mamy drzewko Bonsai z sosny, która lub na jesień gubić igły

– drutowanie – czyli odginanie gałązek – możemy się w to 'bawić’ jeśli wiemy jak to robić. Jeśli nie mamy o tym pojęcia lepiej zaprosić profesjonalistę 🙂

– wycinanie nowych pędów – kupując Bonsai mamy już ukształtowany jego wygląd – czasami na roślinie pojawiają się nowo wyrastające pędy – usuwamy je

Drzewka nie musimy specjalnie nawozić ani podlewać – traktujemy je jak inne rośny w ogrodzie. Niektóre rozłożyste egzemplarze z cienkimi gałązkami należy zabezpieczyć przed śniegiem – zbyt gruba pokrywa może połamać gałązki.

ciecie-bonsai

 

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach z formowania drzewek – tak to wygląda w praktyce –  przed i po formowaniu:

bonsai-formowanieciecieBonsai

drzewko-bonsai-formowanie bonsai-w-donicy

bonsai-cieciebonsai

bonsai-formawanie

Aranżacje ogrodu z Bonsai w roli głównej

 

bonsai bonsai-aranzacje-w-ogrodzie bonsai-i-water-trio-element-wodny  bonsai-w-orientalnym-ogrodziebonsai-aranzacjebonsai-oczko-wodnebonsaiwogrodziebonsai-w-ogrodziebonsai.aranzacje Clipboard05a drzewko-bonsai DSC01428a

oczko-wodne-drzewko-bonsaibonsai-w-ogrodach

IMG_2634
Zdjęcia ze strony http://lunaticgarden.pl/

 

 

Tak prezentują się piękne i okazałe drzewka w ogrodach świata – mieć chociaż jedno w swojej kolekcji….hmm marzenie każdego miłośnika tego formowanego cuda 😉

bonsai.cena bonsai-cena bonsai-ciecie bonsaidrzewko bonsai-pielegnacja bonsai-sosna bonsai-wymagania  cenabonsai cj_garden_13_50_size_watermark drzewko bonsai drzewko.bonsai sosna-bonsai

Jeśli podobał Ci się nasz wpis miło nam będzie jak go polubisz i udostępnisz 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Share:

5 komentarzy

 • marcin bak

  2018-01-31

  Bardzo fajny artykuł, sporo inspiracji. Teraz tylko poczekać na lepsze warunki pogodowe i do roboty.
  Częściowo mam już ogród założony, ale wiele muszę jeszcze dokonać i dopracować, ta strona moze mi być w tym bardzo pomocna. Pozdrawiam.

  Reply
  • Porady Ogrodwe

   2018-02-02

   Będzie dobrze:) Trzymamy kciuki:) W razie pytań coś podpowiemy:D

   Reply
 • adames

  2018-03-26

  Świetny wpis

  Reply
  • Łukasz

   2018-04-02

   Dziękujemy:)

   Reply
 • Doniczka

  2019-01-04

  To wygląda cudownie (tak, wiem, że piszę po prawie roku, ale dopiero co tu trafiłam).
  Ciekawi mnie, jak takie drzewko bonsai zachowuje się w naszej polskiej zimie? Chowamy do oranżerii na czas śniegu, specjalne doniczki kupujemy, przesadzamy itp?

  Reply

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...