Drzewko Bonsai w ogrodzie – cena, cięcie i pielęgnacja
Drzewko Bonsai to efekt długotrwałej pielęgnacji – najmłodsze egzemplarze powstają po kilkunastu latach a najstarsze mają ponad 1000 lat.
Dla uzyskania efektu końcowego należy odpowiednio przycinać gałęzie i je kształtować, dlatego też formowanie drzewka wymaga precyzji, cierpliwości a przede wszystkim wiedzy!
Pomimo nie małej ceny jaką zapłacimy nawet za najmniejszy okaz, Bonsai z roku na rok zyskuje na popularności – coraz więcej osób chce mieć w swoim ogrodzie odrobinę 'luksusu’ :), nawet jeśli całkowicie nie pasuje do obecnego stylu jaki jest w ogrodzie..
Dla jasności – dzisiejszy wpis jest o drzewku Bonsai sadzonym w ogrodach, w gruncie – nie w donicy 🙂
Popularne gatunki roślin dostępnych w naszej strefie klimatycznej, które nadają się do formowania:
- Pinus nigra – Sosna czarna
- Pinus mugo – kosodrzewina
- Pinus strobus – Sosna wejmutka
- Pinus sylvestris – Sosna pospolita
- Pinus parviflora – Sosna drobnokwiatowa
- Juniperus chinensis – Jałowiec chiński
- Juniperus squamata – jałowiec łuskowy
- Chamaecyparis pisifera – Cyprysik groszkowy
- Abies koreana – Jodła koreańska
- Carpinus betulus – Grab pospolity
- Taxus – Cis
- Larix – Modrzew
- Buxus – Bukszpan
Jaka jest cena drzewka Bonsai i od czego zależy?
Musimy liczyć się ze sporym wydatkiem przy zakupie drzewka Bonsai – cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy. Nie pomylę się jeśli napisze że może kosztować nawet kilka milionów złotych.
Od czego zależy cena? – przede wszystkim od wieku oraz odmiany, wielkości, 'okazałości’. Za dobry wygląd drzewka trzeba zapłacić więcej.
W dobrej cenie kupimy te formowane z jałowca, droższe będą z sosny, cisa czy bukszpanu.
Zaznaczę tutaj, że rynek zalewany jest materiałem sprowadzanym z Holandii. W sklepach ogrodniczych a nawet supermarketach jest ich naprawdę dożo.Takie drzewka Bonsai mogą być znacznie tańsze od tych uprawianych przez profesjonalistów w Polsce.
Czy ma znaczenie to czy jest sprowadzane czy hodowane w naszym klimacie? Oczywiście że tak.
Nie wiemy jak sprowadzone drzewko zachowa się podczas pierwszych lat uprawy w naszym klimacie – może chorować lub przemarznąć, żółknąć, gubić igły, łapać choroby grzybowe. Możemy tez trafić na zdrowe drzewko, tego nikt nam nie zagwarantuje. Po zakupie bierzesz odpowiedzialność na siebie – nie licz na reklamacje – zwroty w 99 % są nie uwzględniane. Powinniśmy mieć to na uwadze przy zakupie.
Cięcie – podstawa dobrego wyglądu Bonsai
Pielęgnacja jest kluczowa dla dobrego wyglądu – Bonsai nie cięty przez 2-3 sezony traci na wyglądzie. Cięcie najlepiej wykonać wiosną, wtedy przez cały sezon nasz Bonsai będzie ładnie wybarwiony. Cięcie w sezonie letnim przy wys. temperaturach może spowodować przysychanie pędów – jeśli już musimy to zrobić latem poczekajmy na kila dni z niższą temp. i najlepiej deszczem 🙂
Jeśli boimy się że popsujemy wygląd rośliny wezwijmy przed pierwszym cięciem wykwalifikowaną osobę która pokaże jak to zrobić.
Kilka zabiegów o których powinniśmy pamiętać:
– czyszczenie z igieł – ważne jest jeśli mamy drzewko Bonsai z sosny, która lub na jesień gubić igły
– drutowanie – czyli odginanie gałązek – możemy się w to 'bawić’ jeśli wiemy jak to robić. Jeśli nie mamy o tym pojęcia lepiej zaprosić profesjonalistę 🙂
– wycinanie nowych pędów – kupując Bonsai mamy już ukształtowany jego wygląd – czasami na roślinie pojawiają się nowo wyrastające pędy – usuwamy je
Drzewka nie musimy specjalnie nawozić ani podlewać – traktujemy je jak inne rośny w ogrodzie. Niektóre rozłożyste egzemplarze z cienkimi gałązkami należy zabezpieczyć przed śniegiem – zbyt gruba pokrywa może połamać gałązki.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach z formowania drzewek – tak to wygląda w praktyce – przed i po formowaniu:
Aranżacje ogrodu z Bonsai w roli głównej
Tak prezentują się piękne i okazałe drzewka w ogrodach świata – mieć chociaż jedno w swojej kolekcji….hmm marzenie każdego miłośnika tego formowanego cuda 😉
Jeśli podobał Ci się nasz wpis miło nam będzie jak go polubisz i udostępnisz 🙂
Zapisz
marcin bak
2018-01-31Bardzo fajny artykuł, sporo inspiracji. Teraz tylko poczekać na lepsze warunki pogodowe i do roboty.
Częściowo mam już ogród założony, ale wiele muszę jeszcze dokonać i dopracować, ta strona moze mi być w tym bardzo pomocna. Pozdrawiam.
Porady Ogrodwe
2018-02-02Będzie dobrze:) Trzymamy kciuki:) W razie pytań coś podpowiemy:D
adames
2018-03-26Świetny wpis
Łukasz
2018-04-02Dziękujemy:)
Doniczka
2019-01-04To wygląda cudownie (tak, wiem, że piszę po prawie roku, ale dopiero co tu trafiłam).
Ciekawi mnie, jak takie drzewko bonsai zachowuje się w naszej polskiej zimie? Chowamy do oranżerii na czas śniegu, specjalne doniczki kupujemy, przesadzamy itp?