Wybieramy narcyzy - Porady ogrodowe - blog dla miłośnikow ogrodnictwa
Wybieramy narcyzy
blog ogrodniczy

 

Sadzone jesienią każdorazowo obficie kwitną wiosną.  Aż trudno uwierzyć, że na świecie jest ok. 10 000 odmian narcyzów. Narcyzy  to rośliny łatwe w uprawie i niewymagające, dlatego tak często pojawiają się w naszych ogrodach.

 

Nazwa pochodzi  od greckiego słowa narko- usypiam, a to ze względu na intensywny zapach kwiatów.Kwiat narcyza składa się z przykoronka  oraz płatków. Bywa,że długość przykoronka jest większa od średnicy, wtedy część tę nazywa się trąbką. Płatki znajdują się w jednym lub kilku okółkach. Średnica kwiatów wynosi od 2-7,5 cm.

Wczesną wiosną, gdy rozmarznie ziemia na wierzch wychodzą  liście narcyzów dopiero później kwiaty.
Prawidłowym terminem sadzenia cebul jest przełom VIII/IX. Cebulki sadzimy na głębokość będącą trzykrotnością wielkości (ok. 10 – 15 cm). Do sadzenia możemy wykorzystać sadzarkę do cebulek, która ułatwi nam prace.

Ze względu na ich różnorodność w budowie narcyzów oraz ich pochodzeniu Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w Londynie podzieliło narcyzy na 12 grup.

Oto najważniejsze z nich.

 

Narcyzy trąbkowe.

 

Mają jeden kwiat z długą trąbką środku. Potocznie zwane są żonkilami. Kwiaty ich wcześnie się rozwijają – na początku kwietnia. Bywają żółte, dwubarwne oraz białe. Niskie odmiany z tej grupy doskonale nadają się do uprawy w skrzynkach i donicach.

Proponowane odmiany:

Dutch Master

Las Vegas

Royal Gold’

 

porady ogrodnicze

www.crocus.co.uk
Narcyz trąbkowy ’King Alfred’ 

porada ogrodnicza

www.edenbrothers.com
Narcyz trąbkowy ’Mount Hood ’

 

Wielkoprzykoronkowe.  Długa nazwa 🙂

Do tej grupy zalicza się odmiany o pojedynczych kwiatach na łodydze, u których długość przykoronka jest większa niż połowa długości płatków. Przypominają narcyzy trąbkowe. Mogą być niskie -30 centymetrowe oraz wysokie aż do 60 cm. Kwiaty z reguły mają barwę żółtą , lecz wiele z nich tworzy ciemniejsze lub jaśniejsze przykoronki. Kwitną w kwietniu.

 

porady ogrodnicze lublin

www.sadowniczy.pl

Krótkoprzykoronkowe

Wykształcają one najmniejszy przykoronek wśród narcyzów.  Długość przykoronka mniejsza jest niż 1/3 długości płatków. Dodatkowo często przykoronek ma ciemniejszą obwódkę. Wśród nich również są odmiany bardzo niskie i wysokie ( 30-60 cm).

Proponowane odmiany:

Aflame

Barret Browning

Edna Earl

 

porady ogrodnicze

www.prod.bulbsonline.org

blog ogrodniczy

www.alltomtradgard.se
Narcyz krótkoprzykoronkowy ’Edna Earl’

 

Pełnokwiatowe

Odmiany narcyzów z tej grupy wykształcająca szypułce jeden lub kilka kwiatów, zawsze wypełnionych kilkunastoma płatkami.  Ich wysokość  to 15-45 cm, kwitną w kwietniu i maju. Charakteryzują się szeroką gamą barw. Świetnie prezentują się na rabatach, uprawiane na kwiat cięty. Lubią miejsca lekko zacienione.

Proponowane odmiany:

Bridal Crown

Double Fashion

Pencrebar

 

blog ogrodniczy

www.graphicality.co.uk
Narcyz pełnokwiatowy ’Manly’

blog ogrodniczy

www.graphicality.co.uk
Narcyz pełnokwiatowy ’Golden Ducat’

Mieszańce cyklamineus

Ich kwiaty są pojedyncze, zwisające o mocno odgiętych płatkach i długim przykoronku. Kwitną bardzo wcześnie – zazwyczaj już w marcu i na dodatek bardzo długo – 4 tygodnie. Wyglądają jak miniaturki narcyzów trąbkowych, świetnie nadają się na skalniaki. Osiągają wysokość 15do 30 cm. Często sadzi się je w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Preferują miejsca półcieniste, nie lubią gleb o odczynie zasadowym.

Proponowane odmiany:

Jack Snipe

Little Witch

Tete a Tete

 

blog ogrodniczy

www.apps.rhs.org.uk
Narcyz ’Jetfire’

Mieszańce triandrus

Wywodzą się z Portugalii, gdzie pokrywają skaliste tereny białymi kobiercami. Na szypułce znajduje się na ogół po kilka kwiatów, które są pochylone i mają odgięte i  dość duże przykoronki. Kwitną stosunkowo późno, na przełomie kwietnia i maja. Ich cebule można sadzić w doniczkach oraz nadają się do pędzenia. Rośliny te są wrażliwe na mróz. Osiągają wielkość w zależności od odmiany id 15 do 60 cm.

Proponowane odmiany:

-Hawera
-Ice Wings
-Thalia

 

blog ogrodniczy

www.pinterest.com

Narcyz ’Ice Wings’

Mieszańce Jonquilla – żonkile 🙂

W XVII wykorzystywane były jako zioła. Ich popularność wiąże się ze wspaniałym zapachem. Kwitną w kwietniu i maju. Zwykle mają 2-6 żółtych kwiatów na jednej łodyżce. Są wrażliwe na mróz, dlatego wymagają dobrego okrycia na zimę. Wyrastają na 25-35 cm.

Proponowane odmiany:

-Dickcissel
-Pipit
-Suzy

 

blog ogrodniczy

c2.staticflickr.com
Narcyz 'Suzy’

 

Mieszańce poeta

Kwitną wcześnie, bo w marcu i kwietniu. Wytwarzają po kilka kwiatków na jednej łodyżce. Są wysokie, gdyż osiągają wysokość 50-60 cm. Najciekawsze są chyba te z dużymi kremowymi płatkami i pomarańczowym przykoronkiem. Kwitną przez okres trzech tygodni.

Proponowane odmiany:

-Actaea

-N. poeticus var. recurvus

 

blog ogrodniczy

www.frustratedgardener.files.wordpress.com
Narcyz poeticus var. Recurvus

Pamiętajmy aby przekwitłe kwiaty usunąć tak aby nie dopuścić do zawiązywania nasion. Zawiązywanie nasion przez roślinę jest dla niej „wyczerpujące” dlatego takie egzemplarze w przyszłym roku słabiej kwitną.

Różnorodność odmian narcyzów, ich przemienność okresu kwitnienia oraz zapach zachęcają do pędzenia cebul. Pędzenie jest to przyspieszona uprawa cebul w pomieszczeniach dzięki czemu możemy wykorzystywać całość rośliny do dekoracji we wnętrzach.

Oto kilka wiosennych propozycji kompozycji z udziałem narcyzów.

 

kompozycja z narcyzów

www.pinterest.com

porady ogrodnicze

www.pinterest.com

porady ogrodnicze

www.pinterest.com
porady ogrodniczewww.pinterest.com

porady ogrodnicze

www.pinterest.com

Share:

2 komentarze

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...