Zabezpieczamy oczko wodne przed zimą. Pielęgnacja oczka wodnego.
Zabezpieczamy oczko wodne przed zimą

Zabezpieczamy oczko wodne przed zimą.

Jak zadbać o zbiornik wodny – sprzęt, rośliny wodne i ryby przed okresem zimowym.

Koniec listopada i temperatura spadła poniżej 0 stopni, jeśli jeszcze nie przygotowaliście swojego zbiornika wodnego do zimy to jest już ostatni dzwonek!.
Gdy temperatura wody nie osiąga już 10 stopni ryby przestają spoczywać pokarm i chowają się w głębszych rejonach wody, zapadając w zimowy letarg.
Ryby które nie zimują  w oczku wodnym zabieramy do cieplejszego, jasnego pomieszczenia, gdzie temp. powinna mieć 5-10 stopni. Dokarmiamy je wtedy raz na kilka dni.
Z powierzchni zbiornika wodnego usuwamy obumarłe rośliny i liście – większa ilość materiału który opadnie na dno zbiornika skutkuje zachwianiem równowagi biologicznej. Nie dotyczy to jednak roślin strefy nabrzeżnej tj pałki, kosaćce czy azole ponieważ wyrastając ponad powierzchnie wody nie dopuszczają do całkowitego jej zamarznięcia i umożliwiają dostęp tlenu do zbiornika. Również części nadziemne roślin np. sitowia lub trzciny gdy tafla wody jest pokryta lodem dostarczają pod powierzchnię tlen, który jest niezbędny do przezimowania ryb.
Jeśli jednak nie posiadamy w swoim zbiorniku wodnym roślin wodnych możemy wykorzystać wiązki słomy, które równie dobrze spełnia swoje zadanie. Do zabezpieczenia tafli wodny przed całkowitym zamarznięciem używamy również krążki styropianu, co sprawi że woda w tych miejscach nie będzie zamarzać. Co prawda życie w wodzie w czasie zimy zamiera ale przez cały okres mikroorganizmy dokonują procesu rozkładu, pobierając do tego tlen, którego i tak jest mało.
Poza tym pozostawione na okres zimowy rośliny udekorują nasz zbiornik, szczelnie w dni kiedy będą pokryte szronem lub przyprószone śniegiem.

oczko wodne

Zabezpieczamy rośliny wodne które nie zimują

Te które nie zimują w wodzie zabieramy do cieplejszego pomieszczenia koniecznie z dostępem światła. Jeśli w swojej kolekcji mamy tropikalne odmiany tj. azola karolińska, hiacynt wodny czy piscja osokowata tym bardziej należy się o nie dobrze zatroszczyć.
Najlepsze warunki do zimowania to 5-10 stopni, jednak dla egzotycznych odmian temperatura może być nieco wyższa.

Zimowanie ryb

Aby ryby przezimowały w oczku wodnym potrzebują tlenu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp napowietrzających. Brak tlenu spowoduje przyduch i tzw. śnięcie ryb. W czasie zimy nie powinno się  wybijać przerębli w wodzie, gdyż płoszy to ryby wybijając je z zimowego snu a pobudzone zużywają więcej tlenu i substancji zapasowych.

Małe elementy wodne

Z małych oczek wodnych możemy całkowicie spuścić wodę, co poprawi stan sanitarny na następny sezon (przy ujemnych temperaturach dokonuje się naturalna dezynfekcja).
Elementy wodne wykonane z naturalnego kamienia, ceramiki czy drewna muszą zostać osuszone, gdyż zamarzająca woda może je uszkodzić. Zabezpieczamy je dokładnie lu chowamy do garażu lub szapy – ponownie wynosimy na zewnątrz w marcu.
Jedynie pojemniki wykonane z plastiku mogą bez obaw pozostać na dworze, szczególnie jeśli są wkopane w ziemie.
Miniaturowe ogrody wodne które wykonane są w kadziach lub mrozoodpornych donicach możemy pozostać na dworze, ale należy je szczelnie zabezpieczyć np. folia bąbelkową, pamiętając o pozostawieniu niewielkich tworów przez które będzie docierał tlen.

Pompa wodna w czasie zimy

Wyciągamy ją ze zbiornika wodnego i dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą. Pompa nie może pozostać na zewnątrz – grozi to rozsadzeniem obudowy w czasie mrozów.
W czasie przechowywania powinna być zanurzona w wodzie aby nie dopuścić do zaschnięcia łożysk, które mogły by się przy ponownym uruchomieniu przepalić.

ogrody_wodne


Share:

Dodaj komentarz

*

CommentLuv badge

Inny Wymiar Zieleni ...